„Asi jsme zatkli někoho jiného.“ Berlínská policie tápe, pachatel pondělního útoku nejspíš uniká

Michaela Kratochvílová

Německý nejvyšší státní zástupce mluví o teroristickém pozadí útoku na vánoční trhy v metropoli. Dosud se k němu podle něj nikdo nepřihlásil a není ani zřejmé, jestli pachatel jednal sám, nebo měl komplice. Muž, kterého policie po incidentu zadržela, možná s útokem nemá nic společného. Ozbrojený pachatel podle médií uniká.

Zatčený 23letý Pákistánec není podle zdrojů z berlínské policie mužem zodpovědným za útok na berlínské vánoční trhy. Tvrdí to deník Die Welt, který se v reportážích už od večera odkazuje na bezpečnostní zdroje. Zadržený podezřelý obvinění odmítá, podle novinářů Weltu teď vyšetřovatele zjistili, že mluví pravdu.

„Máme špatného muže a tím pádem zcela novou situaci,“ cituje zdroje z berlínské policie Die Welt. „Skutečný útočník je stále ještě ozbrojený a na útěku. Může způsobit další škody.“ Policie zatím tvrzení Weltu nepotvrdila, vyzývá ale v souvislosti s vyšetřováním k ostražitosti.

Novinář Michael Behrendt z deníku Die Welt uvedl, že policie "je teď absolutně ztracená". "Policisté vůbec nevědí, koho hledají," řekl britskému listu The Guardian. Úlevu z rychlého dopadení domnělého pachatele u nich vystřídal pocit absolutní bezmoci, dodal s tím, že pátrání teď připomíná hledání jehly v kupce sena. Policie teď analyzuje kamerové záznamy z místa činu v naději, že tak získá nějaké vodítko. 

S novými informacemi přišel také deník Bild, který tvrdí, že se mu podařilo zjistit, že na těle a oblečení zadrženého Pákistánce nebyly nalezeny stopy střelného prachu. Polský řidič kamionu byl přitom zastřelen, jak potvrdila policie dříve.

Šéf Spolkového kriminálního úřadu Holger Münch vyjádřil přesvědčení, že útokem se nezměnila bezpečnostní situace v Německu. Už před ním totiž úřady před podobnou možností varovaly. Nyní se podle něj varování naplnilo.

sinfin.digital