Atentát na prezidenta Černé Hory? Chystat ho měli ruští nacionalisté

ČTK

Ruští nacionalisté plánovali během říjnových voleb vpadnout do černohorského parlamentu, zabít premiéra Mila Djukanoviče a uvést k moci proruskou koalici. Tvrdí to černohorská prokuratura. 

Vyšetřování podle úřadu naznačuje, že důvodem byla pozvánka země do NATO. Podgorica by se totiž členem aliance mohla stát už v příštím roce. 

Úřady během voleb zadržely asi dvacet srbských a černohorských občanů. Byl mezi nimi i někdejší šéf srbských zvláštních policejních sil. Ve vazbě jich dosud zůstává 14, někteří z nich bojovali i v řadách proruských povstalců na východní Ukrajině, uvedla agentura AP.

Prokuratura oznámila, že nemá žádné důkazy, které by ukazovaly na řízení operace Moskvou. Vyšetřovatelé ale mohou doložit, že mezi organizátory pokusu o převrat byli dva nacionalisté z Ruska. 

Během převratu o volební noci mělo podle prokuratury vstoupit do Černé Hory asi 500 lidí, ti by v tomto balkánském státě vyvolávali násilnosti a najali profesionální odstřelovače k zabití premiéra.

O několika zadržených lidech v Srbsku, kteří chtěli v Černé Hoře útočit na instituce, koncem října informoval srbský premiér Aleksandar Vučić. Zároveň podle srbských médií řekl, že v Srbsku byla zaznamenána značná aktivita zahraničních výzvědných služeb, a to z Východu i ze Západu.

Volby v Černé Hoře vyhrála prozápadní Demokratická strana socialistů (DPS) premiéra Djukanoviče, nezískala ale absolutní většinu.

sinfin.digital