Barack Obama předá žezlo muži, který zpochybňoval jeho občanství

Dosluhující prezident svému nástupci Donaldu Trumpovi pogratuloval už během volebního dne. V Bílem domě se s ním sejde zítra. Národu teď vzkazuje, aby se sjednotil. 

Spojené státy potřebují jednotu a respekt jeden ke druhému, uvedl v zahradě Bílého domu prezident Barack Obama. Dodal taky, že doufá, že výměna v prezidentském úřadu proběhne hladce. 

„Není žádným tajemstvím, že jsou mezi mnou a nově zvoleným prezidentem některé zásadní rozdíly," řekl Obama. Dodal ale, že „všichni teď chceme to, co je nejlepší pro tuto zemi."

„Nejsme na prvním místě republikáni či demokraté. Jsme hlavně Američané. Jsme hlavně vlastenci. Všichni chceme pro naši zemi to nejlepší. To jsem slyšel i z Trumpových slov včera v noci a slyšel jsem to od něj, i když jsem s ním přímo hovořil. Povzbudilo mě to," prohlásil demokratický prezident, kterého republikán Trump v lednu v Bílém domě vystřídá.

Obama proti Trumpovi vedl v posledních měsících tvrdou kampaň. Několikrát o něm řekl, že je pro úřad prezidenta nevhodný. Trump naopak v minulosti rozvířil debatu o Obamově původu.  

„Není žádným tajemstvím, že jsou mezi mnou a nově zvoleným prezidentem některé zásadní rozdíly," řekl Obama. Dodal ale, že „všichni teď chceme to, co je nejlepší pro tuto zemi."

Obamův projev vyvolal u řady zaměstnanců Bilého domu silné emoce. Prezident jim otevřeně poděkoval za dosavadní práci. Řekl taky, že věří, že Spojené státy jsou teď silnější a lepší, než když je před osmi lety přebíral. Uklidnit se snažil taky voliče Hillary Clintonové."Každý je smutný, když prohraje volby. Den poté si ale musíme uvědomit, že dohromady tvoříme tým."

SDÍLET
sinfin.digital