„Bez komentáře“. Praha se na zprostředkování jednání mezi Katalánskem a Madridem příliš netváří

Hlavní město Česka se místem pro případné rozhovory mezi separatisty a centrální vládou v Madridu poté, co Katalánsko v nejbližších dnech pravděpodobně vyhlásí nezávislost, zřejmě nestane. Ministerstvo zahraničí ČR redakci potvrdilo, že osloveno katalánskou stranou zatím nebylo. O zprostředkovatelské roli Prahy v rozhovoru pro INFO.CZ hovořil vyslanec Katalánska ve střední Evropě Adam Casals.

„Ministerstvo zahraničních věcí takovou nabídkou osloveno nebylo,“ napsala redakci mluvčí Černínského paláce Irena Valentová. Reagovala tak na rozhovor pro INFO.CZ s vedoucím zastoupení katalánské vlády ve střední Evropě Adamem Casalsem.

Ten uvedl, že „Praha by byla pro jednání (mezi vládami Katalánska a Španělska o budoucím uspořádání vzájemných vztahů; pozn. red.) skvělým místem“. „Je to místo s neuvěřitelnými zkušenostmi při boji za demokracii a lidská práva. Navíc vaše vztahy se Slovenskem po rozdělení společného státu jsou skvělou inspirací,“ řekl Casals s tím, že pro hlavní město Česka by to byla zároveň příležitost, jak se dostat do centra dění.

Musíme do rychlého pruhu EU, jinak skončíme jako Ukrajinci, říká šéf TOP 09 Kalousek

Valentová neočekává, že by se katalánská strana na Českou republiku obrátila ještě v budoucnosti. „Ministerstvo zahraničních věcí nepředpokládá, že by se tak mělo stát,“ napsala. „Úvahy pana Casalse ministerstvo nehodlá nijak komentovat,“ dodala.

Referendum, ve kterém Katalánci rozhodovali o vyhlášení nezávislosti na centrální vládě, probíhalo tuto neděli. Pro odtržení se v něm údajně vyslovilo 90 procent hlasujících, volební účast však nepřekročila 43 procent. Vláda v Madridu považuje referendum za protiústavní a v den jeho konání vyslala do ulic katalánských měst policejní hlídky. Při střetech utrpělo zranění více než 890 lidí.

Podle posledních informací zahraničních zpravodajských agentur by se vyhlášením nezávislosti měl zabývat katalánský parlament příští pondělí. Katalánský premiér Carles Puigdemont už dříve volal po mezinárodním zprostředkování.

SDÍLET
sinfin.digital