Bez pasu a bez mobilu. Jak v Itálii dopadli berlínského útočníka? Pomáhala mu rodina?

Anis Amri, hlavní podezřelý z pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně, v Itálii vykazoval všechny známky toho, že je na útěku a že je sám. V rozhovoru pro CNN to říká italský odborník na terorismus, který si přeje zůstat v anonymitě.

Amri se podle něj balil velmi rychle, u sebe měl ale víc než tisíc eur. Chyběl mu mobilní telefon, neměl pas ani žádnou identifikační kartu. Ve svém batohu měl pouze zubní kartáček a pěnu na holení. Na sobě měl tři páry kalhot.

Cesta zločinu. Kde všude byl a čeho se dopustil berlínský útočník?

Po Amrim bylo vyhlášené celoevropské pátrání, přesto se z Berlína dokázal dostat do severoitalského Milána. Tamní policisté ho zabili v pátek nad ránem, když na ně začal střílet. Vyšetřovatelé teď mimo jiné řeší to, jak se mu podařilo bez povšimnutí cestovat. Pokud přijel z Francie, jak předpokládají, musel projet minimálně dvěma evropskými státy. 

Pomáhali příbuzní?

Tuniská policie dnes zadržela Amriho synovce a další dva lidi. Je jim v rozmezí 18 až 27 let. Podle tamních úřadů byli součástí místní teroristické buňky. Amriho synovec se podle tuniského ministerstva přiznal, že se svým strýcem komunikoval přes šifrovací aplikaci Telegram, tak aby se vyhnul sledování tajných služeb. I on sympatizuje s takzvaným Islámským státem. Jestli trojice mohla mít nějaký podíl na pondělním útoku nebo o něm věděla, v tuto chvíli není jasné. 

Stopy ve Španělsku?

Španělské ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že prošetřuje informaci o možném spojení Amriho s občanem Španělska. Ministr vnitra Juan Ignacio Zoido to řekl španělskému rozhlasu s tím, že prověřovaný kontakt se měl uskutečnit přes internet.

Přísaha před útokem. Islámský stát zveřejnil video, ve kterém mu útočník z Berlína slibuje věrnost

Věrnost Islámskému státu

Takzvaný Islámský stát na jedné ze svých spřízněných webových stránek zveřejnil video, na kterém Amri přísáhá věrnost vůdci radikálů, Slibuje v něm vraždy, o pondělním útoku v Berlíně, při kterém pravděpodobně právě on zabil 12 lidí, včetně jedné Češky, ale konkrétně nemluví. 

SDÍLET
sinfin.digital