Bidenova reálpolitická lekce a smějící se korunní princ. Drahá ropa vrací do hry „saúdského páriu“, zadarmo to ale nebude

Erik Siegl

Nepochybně jsou destinace, kam by americký prezident jel raději na oficiální návštěvu. Současná realita trhu ropou, kde Saúdská Arábie jako lídr kartelu OPEC drží páku na možnosti zvýšit těžbu a trochu ulevit vysoké ceně (z níž silně profituje právě Rusko), však americkému prezidentovi nedovoluje příliš osobní preference.

Joe Biden se jich z pohledu poválečných amerických prezidentů až povážlivě dopustil, když ještě jako kandidát nazval Saúdy „párii světa“ v narážce na vraždu komentátora Washington Post Džamála Chášukdžího, letecké útoky na civilisty v Jemenu či věznění (a leckdy údajně mučení) řady osob s dvojím americko-saúdským občanstvím. Americká CIA označila za osnovatele známé vraždy na saúdském konzulátě v Istanbulu na podzim 2018 korunního prince Muhammada bin Salmána (MBS) a jak jsme již několikrát psali na INFO.cz, vzájemné vztahy byly po odchodu Trumpa silně ovlivněné zmíněným Bidenovým postojem.

Časy se ale mění zejména v důsledku války na Ukrajině a tiché spolupráce Saúdů s Ruskem v rámci formátu „OPEC+“. S ohledem na to americký prezident cítil potřebu před svou současnou cestou do Izraele, Palestiny a právě Saúdské Arábie veřejně vysvětlit důvody pro svou názorovou otočku. Jeho cesta je především smířením se saúdským korunním princem „ve vyšším zájmu“. Soudě dle textu na stránkách Washington Post s lakonickým titulkem „Proč jedu do Saudské Arábie“, je po třech letech staré „strategické partnerství“ obou zemí opět ve svých kolejích.

Biden se v něm obhajuje, že jeho administrativa opustila politiku bezmezné tolerance (blank check policy), kterou svými slovy zdědil po Trumpovi a která podle jeho dřívějších vyjádření osmělila MBS k domnění, že neexistují vůbec žádné hranice jeho moci. Pravdou je, že Biden se pokusil nějaké limity nastavit: odtajnil zprávu CIA inkriminující MBS a zavedl individuální vízové sankce na saúdské představitele s přímým podílem na vraždě. Až na MBS samotného samozřejmě…

Biden dlouho ignoroval osobní kontakt s MBS. Reálné mocenské poměry, tlak lobbistů a v neposlední řadě důsledky útoku Ruska na Ukrajinu však vedly k Bidenově otočce, kterou bylo veřejné oznámení záměru zemi navštívit.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak Biden obhajuje svoji otočku?
  • A co bude chtít Rijád výměnou za to, že bude táhnout za „ropný provaz“ se Západem a ne Ruskem?
sinfin.digital