Bitva v Bílém domě? Trumpovi poradci nemohou být odlišnější

Nově jmenovaný americký prezident postupně představuje podobu svého kabinetu. Na pozici šéfa personálu jmenoval Reince Priebuse, předsedu Národního výboru Republikánské strany. Hlavním poradcem pak Trumpovi bude šéf jeho předvolební kampaně Stephen Bannon. Muž, který strukturu Republikánské strany pravidelně kritizuje.

V nejužším kruhu budoucího prezidenta tak stojí muži, kteří přicházejí ze dvou protichůdných táborů. Trump tak zřejmě bude moc zčásti pokračovat ve svém předvolebním populismu a částečně přesedlat na realitu vládnutí, píše server Politico.

„Steve a Reince jsou velmi kvalifikovaní vůdci, kteří spolu dobře pracovali na kampani a přivedli nás k historickému vítězství."

„Mám radost z toho, že se mnou můj velmi úspěšný tým bude pokračovat i ve vedení země,“ uvedl ve svém prohlášení Trump. „Steve a Reince jsou velmi kvalifikovaní vůdci, kteří spolu dobře pracovali na kampani a přivedli nás k historickému vítězství. Teď se mnou oba budou v Bílém domě pracovat na tom, abychom Ameriku udělali znovu skvělou.“

Šéf Trumpova personálu Reince Priebus

Reince Priebus

Reince Priebus se stane personálním šéfem v Trumpově administrativě. Doteď působil jako předseda Národního výboru Republikánské strany. Ve straně patří spíše k její konzervativní sekci, je blízký přítel šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. Podle amerických komentátorů to byl právě on, kdo přispěl k republikánské nominaci Donalda Trumpa na prezidenta. Během předvolební kampaně pak fungoval jako jeho blízký poradce.

Priebus bude hrát pravděpodobně roli usmiřovatele a představitele tradičních republikánských hodnot a establishmentu. Podporuje ho velká části spolustraníků, velmi úzký vztah pak má s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem,  který ho na pozici v administrativě doporučil. Dá se proto očekávat, že bude Trumpovi zajišťovat podporu v Kongresu, ve kterém budou mít Republikáni i po letošních volbách kontrolu.

„Trumpova volba Steva Bannona jako svého hlavního poradce vysílá signál, že rasisti budou mít zastoupení v nejvyšších patrech Trumpova Bílého domu.“

Trumpův poradce a šéf jeho předvolební kampaně Stephen Bannon

Stephen Bannon je naopak známý svými ostrými výpady proti vedení kongresu, ve velké míře právě proti Paulu Ryanovi. Předtím než stanul v čele miliardářovy předvolební kampaně, byl známý hlavně jako šéf konzervativního nacionalistického webu Breitbart News. Proti Bannonově jmenování už vystoupily některé židovské a politické skupiny, které ho vnímají jako příliš ultra-pravicového a nacionalistického.

Steve Bannon

O Stevu Bannonovi Trump uvažoval i jako o šéfovi personálu, nakonec mu dal roli svého hlavního poradce. Pochází z dělnické třídy, později pracoval jako finančník ve společnosti Goldman Sachs, hollywoodský producent, hlavní tvář konzervativního serveru Breitbat News napojeného na alternativní pravici. Trumpovu kampaň vedl od srpna 2016. Řada republikánských politiků ho vnímá jako nacionalistu a rasistu.

„Jsme proti jmenování Steva Bannona do seniorní pozice v Bílém domě, protože je představitelem alternativní pravice a je nepřátelský k základním americkým hodnotám.“ napsal na Twitteru předseda Americké ligy proti pomluvě (ADL) Jonathan Greenblatt.

Proti Brannonovi už vystoupili i někteří demokrati, senátor Harry Reid jeho jmenování nazval důkazem, že rasisti budou mít zastoupení v nejvyšších patrech Bílého domu.

Jak si budou oba poradci rozumět, ale vůbec není jisté. Deník Washington Post předpovídá, že dříve nebo později se mezi nimi strhne bitva, která může Trumpovu administrativu výrazně ohrozit. Politiku dvou rozdílných názorů Trump zastával i v minulosti, často se mu ale jako v případě jeho předvolební kampaně vymstila. 

SDÍLET
sinfin.digital