Boeing se 176 lidmi Íránci sestřelili, zásah zachycuje video

HalfPageAd-1

lup

09. 01. 2020 • 23:00

Ukrajinský boeing, který ve středu havaroval krátce po startu z Teheránu, Írán sestřelil. To, co v průběhu čtvrtka naznačovala americká média a připouštěl prezident Trump, později otevřeně oznámil kanadský premiér Justin Trudeau. Odvolává se na informace tajných služeb. Při havárii zemřelo všech 176 lidí na palubě. Írán vinu odmítá.

Mobile-rectangle-3

Pokud se krátce po nehodě přikláněla většina názorů k technické závadě jako příčině, dnes je vše jinak. Írán letoun ukrajinských aerolinií podle západních představitelů sestřelil. Otázkou zůstává, co tomu předcházelo.

Mezi 176 lidmi na palubě bylo 63 Kanaďanů. „Máme informace z mnoha zdrojů zejména od našich spojenců a našich vlastních tajných služeb, které naznačují, že letadlo bylo sestřeleno íránskou raketou země-vzduch. Možná to nebylo úmyslné,“ řekl premiér země Trudeau podle ČTK.

O sestřelení se dříve zmiňovala s odkazem na tajné služby a informace z Pentagonu i americká média. Magazín Newsweek psal o střele protivzdušné obrany. Prezident USA Donald Trump uvedl, že pád letadla mohl způsobit něčí „omyl“ či „chyba“ a vyjádřil přesvědčení, že nešlo o technickou závadu. V době publikace tohoto článku nikdo ze státních představitelů neobvinil Írán, že by stroj sestřelil záměrně.

Moment zásahu má zachycovat video, které zveřejnil deník The New York Times. Je na něm vidět záblesk v dálce na obloze a později slyšet rána. Letoun neexploduje a pokračuje v letu. Po několika minutách měl změnit směr a snažit se o návrat na teheránské letiště, kam už ale nedoletěl. Piloti před pádem stroje nevyslali žádnou zprávu.

Írán možnost, že by letadlo sestřelil, od začátku odmítá. Tamní vyšetřovatelé mají obě černé skříňky, jsou ale podle nich poškozené. Podle Trudeaua Teherán chce, aby skříňky prozatím zůstaly v Íránu, k vyšetřování ale přizve experty ze zemí, odkud pocházely oběti nehody. Do Íránu míří například několik desítek znalců z Ukrajiny, kteří vyšetřovali sestřelení letu MH17 na východě země.

Tragédie se stala v době enormně zvýšeného napětí mezi Íránem a USA, které vyvolal americký útok na velitele elitních jednotek a architekta íránských operací na Blízkém východě Kásima Sulejmáního. Teherán na jeho smrt reagoval mimo jiné raketovým útokem na základny obývané Američany v Iráku, podle dostupných informací žádní američtí vojáci nezemřeli.

6113196:article:true:true:true

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1