Bouře nevole. Americká letiště ochromily masivní protesty proti Trumpově imigrační politice

Tisíce uvízlých cestujících po celém světě a protesty napříč Spojenými státy. Napětí kvůli výnosu amerického prezidenta Donalda Trumpa o dočasném zákazu vstupu pro obyvatele něktěrých muslimských zemí roste. Demonstranti zaplavili několik mezinárodních letišť, protesty se druhým dnem konaly i v centru New Yorku. 

Jásot a úleva - taková byla reakce protestujících na letišti JFK v New Yorku pokaždé, když úřady propustily někoho ze zadržených cestujících. Někteří držitelé amerických víz strávili na imigrační policii hodiny, jiní i noc. Ven se dostali díky soudnímu rozhodnutí, které část Trumpova pátečního výnosu zrušilo. Protesty vůči Bílému domu ale po víkendu nekončí, naopak spíš sílí. 

Protesty na letišti v Chicagu

 

„Žádný chaos.“ Bílý dům hájí Trumpův imigrační výnos

Proti Trumpově politice se teď navíc postavil i soudce v Kalifornii, který v noci na dnešek vyhověl žalobě Aliho Vayeghana. Muže, kterého úřady kvůli víkendovému chaosu do Spojených států nepustily, a musel tak odletět do Dubaje, odkud měl odjet do Íránu. Díky soudnímu vítězství se teď do USA může vrátit. 

Imigrační výnos se vztahuje na přijímání uprchlíků, které Trump na 120 dnů pozastavil. Do USA pak až do odvolání nesmí vstoupit migranti ze Sýrie. Nařízení se pak na následující tři měsíce vztahuje na všehny lidi ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Konkrétně se kromě Sýrie jedná o Irák, Írán, Libyi, Somálsko, Súdán a Jemen. 

Jeden voják mrtvý, tři zranění. Trump poprvé útočil na teroristy

Trumpovi se dnes chtějí postavit i někteří zákonodárci. Demokratická senátorka Dianne Feinsteinová by dnes měla představit návrh, který by jeho výnos rušil a znemožnil mu podobné kroky bez souhlasu Kongresu v budoucnosti. Velké šance na jeho schválení ale nemá. Republikáni mají v Senátu i Sněmovně reprezentantů většinu. Někteří sice postup Bílého domu kritizovali, jako celek se proti němu ale podle analytiků zřejmě nepostaví.

SDÍLET
sinfin.digital