Bouřlivý stín a nová generace Tomahawku. Američané a jejich spojenci nasadili v Sýrii to nejlepší

14. 04. 2018 • 09:10

Do útoku na Sýrii Američané podle očekávání nasadili zejména střely Tomahawk odpálené z lodí ve Středozemním moři. Za pozornost ovšem stojí i nasazení britských letounů Tornado, které vzlétly ze základny na Kypru a francouzských Rafale, které pro změnu odstartovaly z Francie a cestou tankovaly ve vzduchu. Oba typy letounů nesly shodné střely s plochou dráhou letu, které stojí za pozornost stejně jako americké Tomahawky. Podívejte se na jejich specifikace.

Tomahawk

Nasazení raket, které jsou už několik desetiletí součástí každé války nebo konfliktu, jehož se účastní Spojené státy, bylo jistotou. V současnosti mají Spojené státy ve výzbroji již čtvrtou generaci podzvukových raket, které lze odpalovat nejen z lodí, ale i z ponorek. Jejich vývoj ovšem začal již v sedmdesátých letech minulého století, ve výzbroji se pak objevil v roce 1983.

Typ BG-109A mohl nést i jadernou nálož, ale tato raketa byla vyřazena z výzbroje americké armády někdy mezi lety 2010 a 2013. Vyřazen byl v roce 1991 i typ BGM-109G, který byl rovněž vybaven jadernou hlavicí, byl nasazen v Evropě a mohl být odpálen ze speciálního automobilu. Nyní se ovšem předpokládá, že Američané se nějakým způsobem k Tomahawkům s jadernou náloží vrátí.

V Sýrii byla velmi pravděpodobně nasazena i poslední čtvrtá generace (vyrobená poprvé v roce 2006) Tomahawků RGM/UGM 109E, kterou americká vláda naposledy nakoupila od firmy Raytheon v roce 2016. Tehdy to bylo téměř 150 raket za zhruba 200 milionů dolarů. Jen na Sýrii jich v noci na dnešek bylo odpáleno 112, ale není zřejmé, zda šlo pouze o nejnovější generaci. Ta je přitom vybavena možností měnit cíl za letu a rovněž přenáší obraz až do svého dopadu. Je také odolná vůči blokování GPS signálu.

Největší výhodou Tomahawku ovšem zůstávají jeho manévrovací schopnosti a možnost nasazení za jakéhokoliv počasí. Je obtížné je zachytit radarem, protože letí v nízké výšce, má nízké rozměry a je vybaven proudovým motorem, který zanechává minimální tepelnou stopu.

Storm Shadow (Bouřlivý stín)/ SCALP

Podzvukové střely s plochou dráhou letu Storm Shadow na cíle v Sýrii vypálily britské stíhací letouny Tornado a francouzské letouny Rafale. Ve francouzské výzbroji střela nese zkratku SCALP a patří mezi chloubu evropského vojenského průmyslu. Do výzbroje několika evropských zemí byla zařazena teprve v roce 2004, přičemž jí vyrábí evropské konsorcium MBDA.

Její nasazení jasně ukazuje, že britské i francouzské letouny útočily na dobře chráněné objekty. Storm Shadow má vysokou průraznost a může údajně překonat až čtyři metry železobetonu. Její hlavice má nosnost 250 kilogramů a jde v podstatě o dvě hlavice v jedné. Nálož udělá v objektu otvor a do jeho nitra se dostane takzvaná sekundární průbojná hlavice.

Pro radar je velmi obtížné střelu Storm Shadow zachytit. Její vývoj byl směřován právě k potlačení radarové stopy. Ta je tak podle odborníků ještě o něco menší než v případě Tomahawku. I Storm Shadow lze přitom odpalovat z lodi, tedy konkrétně jeho francouzskou variantu SCALP Naval.

 

 

 

Pokud nezačne Zeman vysvětlovat, musí skončit. Spolu s Bradáčovou riskují zbytky důvěry

Jan Januš
Včera • 18:00

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | „Boj o šlechtické majetky. Nejvyšší žalobce zasáhl a nahrál známému“ a „Nejdřív se přimlouval v kavárně, pak se dvakrát dovolal,“ popisují podle dosavadních informací nestandardní chování nejvyššího státní zástupce Pavla Zemana ve dvou titulcích SeznamZprávy. Pavel Zeman podle nich opakovaně vstupoval do případu spojeného s jeho známým. Ať už to bylo jakkoliv, šéfžalobce teď nemůže dělat to, co právě dělá: prakticky se obrnit mlčením a vydat jen krátké tiskové prohlášení, které ani nelze dohledat na webu Nejvyššího státního zastupitelství či na jeho twitterovém účtu. Zvláště v době, kdy veřejná žaloba prohrává ty nejvýraznější kauzy a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová stále mlží o svých prezidentských ambicích.

Přečíst celý článek