Britové nechtějí dohodu o brexitu, kterou schválili lídři EU. Ti Londýnu vzkazují: lepší nebude

ČTK, paw

25. 11. 2018 • 18:52

Šéfka severoirských unionistů Arlene Fosterová, která dosud podporovala menšinovou konzervativní vládu premiérky Theresy Mayové, jednoznačně odmítla návrh dohody o brexitu, kterou připravili unijní a ostrovní vyjednavači. Proti smlouvě se vyjádřili i opoziční labouristé. Britští politici takto reagovali na dokument, který dnes spolu s premiérkou Mayovou schválil zvláštní, k tomuto účelu svolaný summit nejvyšších lídrů EU. Ten přitom do Londýna vzkázal: toto jsou nejlepší podmínky, které vám jsme při odchodu z Unie ochotni poskytnout.

„Toto je nejlepší možná dohoda. Vyzývám ty, kteří ji musí ratifikovat, aby to měli na paměti. Toto je nejlepší řešení pro Spojené království, nejlepší pro Evropu, to je jediná možná dohoda,“ vyhlásil dnes po summitu lídrů EU předseda Evropské komise Jean–Claude Juncker. Je podle něj nerealistické očekávat, že po odmítnutí textu, který je teď na stole, by se britské straně mohlo podařit ve zbývajícím čase – tedy v následujících čtyřech měsících – dojednat výhodnější podobu smlouvy.

Podle evropských politiků, kteří se setkání zúčastnili, budou všechny členské státy Unie při jednání s Londýnem postupovat i nadále jednotně.

To vůdkyně severoirské Demokratické unionistické strany Arlene Fosterová má na dohodu jiný názor. Podle jejích slov neexistují okolnosti, za kterých by smlouvu mohla podpořit. Důvod? Dnes odsouhlasené jednání by prý oddělilo Severní Irsko od Spojeného království. Ve svém prohlášení neuvedla, zda její strana ukončí podporu menšinové vlády Mayové. Vyzvala k dalším rozhovorům, které by vedly k lepšímu plánu.

Schválenou dohodu kritizoval i vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn. Dokument označil za „špatnou dohodu pro zemi“. Podle něj jde o „důsledek ostudného selhání při vyjednávání, které vyústilo v to nejhorší možné“. Dodal, že jeho strana dohodu v parlamentu nepodpoří. Spolu s dalšími stranami se ale labouristi budou snažit vypracovat alternativní plán.

Brexit - firmy, infografika

Samotný šéf britské diplomacie Jeremy Hunt sice dojednané dokumenty ocenil, nicméně rovněž vyjádřil pochybnosti ohledně budoucího schválení. Dohoda je podle Hunta velmi dobrým východiskem pro to, aby Británie dostala při odchodu z EU všechno, co chce. Její schválení ale bude výzvou, dodal vcelku oprávněně.

INFOGRAFIKA: CIZINCI PO BREXITU

Média již v sobotu zveřejnila dopis, který Mayová adresovala přímo britskému lidu a ve kterém občany žádá o podporu pro svou dohodu o odchodu země z EU. V otevřeném listu mimo jiné říká, že udělá vše pro to, aby se jí podařilo dohodu prosadit v britském parlamentu. Skotská premiérka a šéfka Skotské národní strany Nicola Sturgeonová, jejíž strana dohodu rovněž nechce podpořit, ale dopis ihned zkritizovala s tím, že „téměř nic v tomto zoufalém dopisu není pravda“.

 

SDÍLET