Britští poslanci získali emailovou komunikaci bossů z Facebooku. Prostě ji zabavili

Britští poslanci vyšetřující skandál kolem poradenské firmy Cambridge Analytica přistoupili k mimořádnému kroku, když využili pravomoci parlamentu a donutili amerického podnikatele, aby jim odevzdal sadu interních dokumentů společnosti Facebook. Web deníku The Guardian informoval, že zabavené materiály by mohly obsahovat citlivou komunikaci mezi vrcholnými manažery Facebooku týkající se rozhodování firmy o ochraně osobních informací uživatelů její sociální sítě.

Události kolem Cambridge Analytica, která se před lety dostala podvodným způsobem k datům 87 milionů facebookových uživatel, vyšetřuje výbor britské Dolní sněmovny pro digitální svět, kulturu, média a sport. Jeho předseda Damian Collins použil málokdy viděný mechanismus ve snaze získat dokumenty od zakladatele americké firmy Six4Three, která se v Kalifornii s Facebookem soudí kvůli selhání své aplikace vyvinuté pro stejnojmennou sociální síť.

Poslanci podle britských médií využili toho, že americký podnikatel přijel do Londýna. Do jeho hotelu údajně poslali pracovníka sněmovny dohlížejícího na pořádek v jednacím sále, aby mu tlumočil dvouhodinové ultimátum pro odevzdání dokumentů. „Když tak zakladatel softwarové firmy neučinil, byl podle všeho eskortován do parlamentu. Bylo mu řečeno, že mu hrozí pokuty a dokonce vězení, pokud by dokumenty nepředal,“ popsal krajně neobvyklou akci web listu The Guardian.

Infografika: duopol a příjmy z reklamy

„Jsme v neprobádaném území. Toto je bezprecedentní krok, ale i bezprecedentní situace. Od Facebooku se nám odpovědí nedostalo. Věříme, že získané dokumenty obsahují informace, na které se vztahuje velmi významný veřejný zájem,“ řekl předseda sněmovního výboru Collins.

Jeho parlamentní výbor se kvůli skandálu kolem Cambridge Analytica opakovaně pokouší vyslechnout šéfa Facebooku Marka Zuckerberga, ten však všechna pozvání odmítl. “Máme na Facebook velmi závažné dotazy. Zavádějícím způsobem nás infomoval ohledně ruských aktivit na platformě a stran skandálu Cambridge Analytica neodpověděl, kdo, o čem a kdy věděl,“ dodal zmíněný poslanec.

Lsti a kličky Facebooku: Veřejně odmítá, že je vydavatel. Když se to ale hodí u soudu, tvrdí opak

Zabavené dokumenty, které obsahují emailovou komunikaci mezi pracovníky Facebooku, podle zastupitele Collinse zahrnují informace také o tom, jak společnost nakládá s daty uživatelů. Šéf výboru dodal, že materiály již prošel a že se svými kolegy v příštích dnech probere další postup.

Zakladatel Six4Three zmíněné a navýsost citlivé dokumenty získal v rámci vlastního soudního sporu s Facebookem. Ten na zprávy o jejich zabavení v Londýně reagoval prohlášením, podle kterého se na informace vztahuje ochranné nařízení kalifornského soudu. „Požádali jsme výbor britské sněmovny, aby je neprocházela a vrátila je Facebooku nebo jeho právním zástupcům. Další komentář nemáme,“ dodala firma.

 

SDÍLET
sinfin.digital