Budoucnost azylového systému v EU. Bude se moc Česko z uprchlických kvót vykoupit?

Ministry vnitra evropské osmadvacítky čeká dnes v Bruselu další diskuse o budoucí podobě unijního azylového systému. Nedostatky stávající podoby takzvaných dublinských pravidel ukázala migrační krize, na tom se všechny státy shodují. Už roky jsou ale mezi nimi hluboké rozpory v tom, jak věc změnit a nedá se čekat, že by dnešní debata přinesla sjednocení názorů třeba na tak konfliktní věc jako je přerozdělování migrantů mezi ostatní země v případě krizového zatížení některého evropského státu.

Stávající maltské předsednictví si tak od dnešní diskuse slibuje odpovědi na některé konkrétní dotazy, které v minulých dnech partnerům předložilo. Na jejich základě by do června mohlo posunout kupředu alespoň některé méně sporné části celé reformy.

Nejvíc tratil Zeman, Sobotka dosáhl svého a Babiš neztratil tvář, bilancuje politolog Znoj

Není proto nakonec ani v plánu debatovat o několik týdnů starém poměrně konkrétním návrhu, jak by mohl vypadat onen trvalý krizový mechanismus přerozdělování. Malta na konci dubna přemýšlela o možnosti vyplatit se z přijetí části migrantů či přispět například k ochraně vnější hranice bloku. Nyní se tato diskuse vrací na diplomatickou pracovní úroveň.

Ministři vnitra by dnes měli také schválit unijní priority pro boj s organizovaným zločinem pro příští roky. Patří mezi ně snaha potírat počítačovou kriminalitu, obchod s lidmi či praní špinavých peněz.

Společný oběd s ministry obrany umožní diskusi o zlepšení možností EU reagovat na teroristické hrozby.

SDÍLET
sinfin.digital