Bývalá šéfka německé AfD Petryová křivě vypovídala před soudem. Strana musí vysvětlit nejasnosti financování

Drážďanské státní zastupitelství obžalovalo bývalou šéfku protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryovou z křivopřísežnictví. Údajně se ho dopustila v listopadu 2015, kdy podle vyšetřovatelů nepravdivě vypovídala před výborem saského zemského sněmu. Petryová, které hrozí až několikaletý trest odnětí svobody, tvrdí, že je nevinná.

V případu jde o spory okolo financování AfD v kampani před volbami do saského parlamentu v roce 2014. Pravicově populistická strana od kandidátů před volbami požadovala finanční podporu.

První pohled do pokoje smrti ve Vegas. Střelec tam tahal zbraně několik dní, pálit mohl ze dvou úhlů

Petryová ve své výpovědi před výborem pod přísahou tvrdila, že se úspěšní kandidáti mohli po volbách rozhodnout, zda chtějí peníze vrátit, nebo je straně ponechají. Smlouvy, které "půjčky" ošetřovaly, ale ve skutečnosti počítaly jen s možností, že peníze úspěšných kandidátů straně zůstanou.

Svou tehdejší výpovědí se dvaačtyřicetiletá politička, která z AfD kvůli rozporům odešla minulý týden, dostala do rozporu s vyjádřením pokladníka AfD Carstena Hüttera. Na političku následně dorazila dvě trestní oznámení. O imunitu Petryová, která se v zářijových volbách dostala i do Spolkového sněmu, v saském parlamentu přišla na konci srpna. Sama přitom byla pro to, aby jí byla zbavena.

SDÍLET
sinfin.digital