Bývalý šéf Mossadu: Izrael důkaz o íránských zbraních nemá, nic nového nenašel

HalfPageAd-1

ČTK, raz

02. 05. 2018 • 21:00

Dokumentace o íránském zbrojním programu, již získal Izrael při operaci své rozvědky Mossad, neobsahuje žádný nezvratný důkaz o íránských zbrojních aktivitách. V rozhovoru s izraelským armádním rozhlasem to dnes řekl bývalý velitel Mossadu Danny Jatom. Dokumentace podle něj neobsahuje nic, co by Izrael už nevěděl, ale pro některé jiné státy může být nová. O nalezení tajných spisů informoval v pondělí izraelský premiér Benjamin Netananjahu. Podle Jatoma spočívá význam dokumentů v tom, že poskytují náhled na vojenskou strategii Íránu

Mobile-rectangle-3

Ani tyto informace ale podle Jatoma už dnes nejsou aktuální. „Jsme dnes v jiné situaci, z prezentace premiéra Netanjahua nevyplývá porušení jaderné dohody,“ sdělil Jatom.

Netanjahu tvrdil, že nalezené spisy dokazují, že Írán po podpisu dohody o svém jaderném programu v roce 2015 lhal a dále se zabýval rozšiřováním svých schopností v oblasti vývoje jaderných zbraní a uchovával si náležitou dokumentaci. Izrael a USA tlačí na vypovězení jaderné dohody z roku 2015, protože podle nich neplní svůj účel - nezabrání Íránu obstarat si v budoucnu jadernou zbraň.

K tomu, zda mají USA od dohody z roku 2015 odstoupit, Jatom řekl, že by to pro USA nebylo dobré. „Teď je možnost vyjednávat, bez dohody nebude. Musíme do této dohody dostat téma raket a vynutit si hlubší inspekce (íránských provozů),“ řekl Jatom. Plnění jaderné dohody kontrolují inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), kteří tvrdí, že Írán zatím dohodu plní.

Íránské balistické rakety

Inspektoři MAAE podle Jatoma dostali zadání kontrolovat plnění dohody, ne se zabývat tím, co bylo před ní. „Inspektoři ani nežádali o vstup do vojenských objektů, což měli a Íránci jim to měli dovolit. Nebude-li Írán souhlasit se zahrnutím nových požadavků, jakými jsou raketové systémy a ukončení podpory terorismu, pak bude dost času na vypovězení dohody,“ řekl Jatom.

Dodal ještě, že se Íráncům nelíbí aktivity Mossadu na jejich území a že se budou snažit poměr sil vyrovnat. Chtějí se také pomstít za nedávný útok na syrskou základnu, kterou využíval íránský personál. Útok se připisuje Izraeli. "Mají ale (Íránci) problém. Odveta v Izraeli může vyvolat něco mnohem většího, oč nemají zájem," řekl Jatom.

V Izraeli se postupně zveřejňují detaily o operaci Mossadu. Podle nich agenti přivezli dokumentaci na 183 disketách v únoru, po dvou letech od té doby, co se o existenci dokumentů rozvědka dověděla. Byly v průmyslovém areálu v teheránské čtvrti Šúrábát v budově, která měla vypadat jako opuštěný sklad. Agenti tam pronikli 31. ledna, Íránci to zjistili a byli údajně agentům v patách. Podle zdrojů z rozvědky, jež citoval server Ynet, v Íránu vědělo o existenci tohoto archívu tak málo lidí, že Teherán byl v šoku, když zjistil, že se někomu podařilo dokumentaci vypátrat. Dva dny po prolomení skladu Íránci poslali ze Sýrie dron do Izraele, což byla zřejmě reakce na operaci Mossadu.

SDÍLET

Billboard-bottom-1