Čech, který si u Dunaje založil stát, doufá v podporu Trumpa. Uznají USA Liberland?

Celý svět s napětím očekává, jak se bude zahraniční politika Spojených států vyvíjet po nástupu Donalda Trumpa. Zatímco v řadě zemí včetně východní Evropy nebo Číny Trump vyvolává především obavy, jiní v něm vidí příležitost. V podporu nového amerického prezidenta doufá Vít Jedlička, který v dubnu roku 2015 založil na pomezí Chorvatska a Srbska samozvaný mikrostát Liberland. Se skupinou svých příznivců se vypravil na Trumpovu inauguraci. Jaké jsou jeho vyhlídky?

Trump v čele Spojených států „rozhodně otevírá nové dveře“, řekl pro blog amerického deníku Washington Post WorldViews třiatřicetiletý Čech Vít Jedlička. Za budoucnost svého projektu chce aktivně bojovat.

Trump roztáčí kola diplomacie. První přijme Lady Brexit

Samozvaný stát Liberland o rozloze sedmi kilometrů čtverečních založil Jedlička před necelými dvěma lety na západním břehu Dunaje. Místo mezi Chorvatskem a Srbskem bylo předmětem vleklého hraničního sporu obou zemí, z nichž ani jedna si na území nedělala nárok. Situace se proto rozhodl využít Jedlička, který zde zřídil republiku s prvky přímé demokracie. Sám je velkým zastáncem svobody jednotlivce a minimálních zásahů ze strany státu do ekonomiky a životů lidí. 

Kromě toho, že občané Liberlandu nemají na území umožněn trvalý přístup, má samozvaná země celou řadu dalších problémů a zatím funguje hlavně jako objekt zájmu zvědavých médií. Ten největší je, že ji žádný stát zatím oficiálně neuznal. Naději nyní zástupci Liberlandu vidí právě v Donaldu Trumpovi. Pokud by se do prezidentského křesla dostala demokratická kandidátka Hillary Clintonová, šance, že by americká vláda Liberland uznala, by podle nich byla nulová.

Trvalo to jen hodiny. Trump vyhlásil válku médiím

Zatímco někteří kolegové Jedličky pochybují, že by je Trump mohl v blízké době podpořit, zakladatel samozvaného státu doufá, že by nový šéf Bílého domu mohl zemi poskytnout alespoň „tichou podporu“ například v oblasti turismu. „A také doufáme, že bude Liberland ode dneška za pár let plně uznán,“ říká Jedlička, který do Trumpa vkládá naději zejména kvůli jeho postojům v oblasti zahraniční politiky.

Ještě než Trump usedl do křesla v Oválné pracovně, nastínil některé dosud nevídané kroky, které by mohl v čele USA udělat. Naznačil například, že by se americká ambasáda v Izraeli mohla přesunout do Jeruzaléma, který by zároveň USA uznaly jako hlavní město Izraele. Stěhování diplomatů na místo, které je od věků předmětem sporů, by vyvolalo vlnu nevole mezi Palestinci a v muslimském světě.  

Škrty, změny a úpravy. Co přinesly první hodiny Trumpova prezidentování?

Svými výroky o přehodnocení vztahu Spojených států v rámci NATO Trump pro změnu vyvolal obavy ve východoevropských státech sousedících s Ruskem.

Zatímco některým nahání obrat v zahraniční politice Spojených států husí kůži, Jedličkovi to dodává odvahu, že by mu plán s Trumpem mohl vyjít. Za „dobrý signál jeho otevřenosti změnit nastolené pořádky v zahraniční politice“ považuje například možný konec respektu USA k zažité politice jedné Číny a nastolení vstřícnějších vztahů s Tchaj-wanem, jehož politici jsou Pekingu trnem v oku.

Konec globalizace. Šéfové firem se bojí Trumpa a chystají se stěhovat výrobu do domovských zemí

Aby se k Trumpovi dostal blíž, chce Jedlička využít dobrých vztahů s některými členy Kongresu, kteří jsou nakloněni libertariánství stejně jako on. Novopečenému americkému prezidentovi chce zahrát na strunu také tím, že jeden z členů tzv. liberlandské vlády vydal v Polsku Trumpovu poslední knihu, kde popisuje, jak se stal z byznysmena prezidentským kandidátem. „Podepsal smlouvu s Trumpem samotným,“ říká Američan Thomas Walls, který byl loni jmenován „ministrem zahraničí Liberlandu“.

Jedlička s Wallsem přiznávají, že Trumpova ideologie není čistě libertariánská a nelíbí se jim například jeho protekcionistická politika, která jde proti principům volného obchodu. Oba ale tvrdí, že existuje celá řada oblastí, ve kterých by s Trumpem mohli spolupracovat. Nadšení jsou právě z jeho zahraniční politiky, která podle nich odpovídá mottu Liberlandu: „Žít a nechat žít“.

Po inauguraci Trumpa následovaly masové demonstrace. Zapíšou se mezi těchto sedm výjimečných?

Přestože cesta Jedličkovy skupiny do Spojených států žádný zvlášť velký posun pro Liberland neznamenala, jeho zakladatel je nadšený. „Nemyslím si, že změnila mnoho, ale pro podporu Liberlandu to je další krok vpřed. Máme velmi pěkné kontakty, které jsou pro budoucnost Liberlandu potřeba,“ říká Jedlička.

SDÍLET
sinfin.digital