CEFC slibovala Portugalsku, že bude centrálou jako ČR. Chystaný nákup ropné firmy ale zkrachoval

Sinopsis

16. 04. 2018 • 16:15

V řadě problémových aktivit CEFC přibyla další kapitola. Vlivná portugalská nadace Calouste Gulbenkian ukončila vyjednávání o prodeji ropné společnosti Partex zmíněné čínské společnosti. Důvodem jsou nejasnosti kolem předsedy CEFC Jie Ťien-minga, díky kterým v posledních týdnech vychází najevo neutěšená finanční situace firmy i zvláštní principy, na kterých stavěla svoji expanzi do světa.

Partex, společnost na těžbu a zpracování ropy, chce nadace Calouste Gulbenkian prodat už delší dobu a s Číňany vyjednávala déle než rok. Podle tiskové zprávy, kterou  v pátek zveřejnila, ale od obchodu s CEFC odstupuje s tím, že na další vyjednávání nejsou podmínky, a kolem firmy panují „nejasnosti“:

„Poté, co se na veřejnosti objevily informace o situaci této čínské skupiny a vzhledem k neschopnosti je objasnit, nadace dospěla k závěru, že není důvod pokračovat v jednáních.“

Nadace se také zmiňuje, že od zatčení předsedy Jie Ťien-minga nemá o CEFC žádné relevantní informace. To kopíruje už známé dění na dalších frontách – nulové informace mělo Česko, které si CEFC vyhlédla za centrálu svých evropských aktivit, a na mlčení čínské strany si dříve stěžovali i lidé spojení s obří zakázkou na nákup podílu v ruské Rosněfti.

Server Econews píše, že poslední zpráva je o „oficiální“ delegaci z České republiky, která v březnu odcestovala do Číny, aby o předsedovi Jie zjistila víc. Jie Ťien-minga, který stále působí jako ekonomický poradce prezidenta Miloše Zemana, čínské úřady vyšetřují kvůli podezření z trestné činnosti. Údajně už byl odvolán ze všech funkcí ve společnosti. Před časem CEFC zatížená dluhy přiznala, že do ní vstupuje státní fond CITIC.

Nadace Gulbenkian ve svém prohlášení zdůraznila, že má stále zájem na prodeji Partexu, potřebuje ovšem najít nového kupce. Prodej Partexu má být součástí nové strategie Gulbenkian, která se chce zaměřit na tzv. čisté energie. Portugalská média ale píší, že svou roli sehrály také koncese pro průzkum nalezišť ropy a zemního plynu. Jedná se o místa v Ománu a Kazachstánu, kde koncese Partexu končí v roce 2024. Pokud se podaří tyto koncese prodloužit, umožní Gulbenkianu obchodovat s ropou dalších víc než třicet let.

CEFC v Česku

Další „finanční centrum CEFC pro Evropu“

V Portugalsku je dnes několik dalších subjektů, které vyjednávají s CEFC – například finanční dům Associação Mutualista Montepio Geral. Ten chce Číňanům prodat banku Montepio Seguros. První impuls vedoucí k vyjednáváním přišel poněkud nestandardně z politických míst, konkrétně z portugalského úřadu vlády.

Kontakt na CEFC asociaci Montepio zprostředkovala kancelář portugalského premiéra Antónia Costy. Ten s vidinou partnerství v pojišťovacím a bankovním sektoru prosazoval čínský návrh na „zahájení vyjednávání“. Jeho komunikace byla podle portugalských médií natolik pokoutná, že členové představenstva Asociace neznali Costovu roli v celém případu ještě ve chvíli, kdy do Portugalska přijeli zástupci CEFC. Podobně jako v ČR deklarovala CEFC vybudovat i z Portugalska „finanční centrum pro Evropu“:

„(Předseda správní rady Montepio) Tomás Correia členům představenstva řekl, že jim informace o projektu s CEFC zašle až po domluvě s manažery pojišťovny Lusitânia (tu měla CEFC rovněž kupovat). CEFC prý zamýšlí V Portugalsku vybudovat finanční evropské centrum a do Lusitânia vložit kapitál.“

Transakci měly obě strany podle médií uzavřít koncem listopadu. 60% podíl společnosti Montepio Seguros měla CEFC koupit za 150 milionů eur. 1. března, po rozvíření událostí kolem CEFC, čínská skupina vlastníky ujistila, že prodej nekomplikují žádné překážky.

Podle portugalského webového portálu Negocios však nedošlo v této transakci k žádnému vývoji, regulátor ASF na žádné dotazy medií ohledně CEFC neodpovídá.

O nákupu majoritní většiny v této portugalské bance píše v investigativní reportáži i ekonomický magazín Cchaj-sin, který potíže CEFC dlouhodobě detailně monitoruje. Podle něj se firma chtěla v budoucnu zaměřit jen na investice do finančních domů a energetiky.

Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, který monitoruje dění v číně a její aktivity a zájmy v Evropě.

Sinopsis

SDÍLET