Cena za normalizaci vztahů se Saúdskou Arábií: Turecko ukončuje soudní šetření kauzy vraždy novináře Chášukdžího

Erik Siegl

Zatímco záběry z jednání Ukrajiny a Ruska v Istanbulu mohou vytvářet dojem, že Turecko hraje důležitou diplomatickou roli v regionu, ve skutečnosti spíše ustupuje tlakům svých rivalů, aby se s nimi smířilo. Po snížení podpory exulantů z egyptského Muslimského bratrstva a Hamásu, které pomohly o něco zlepšit vztahy s Egyptem, Emiráty a Izraelem, turecký prezident nyní završuje „normalizaci vztahů“ se Saúdy.

Nejviditelnějším dokladem tohoto trendu, naznačujícím spíše limity než rostoucí vliv současného Turecka na mezinárodní scéně, je rozhodnutí o ukončení soudního procesu v nepřítomnosti s dvaceti šesti saúdskými občany podezřelými z vraždy publicisty Džamála Chášukdžího. Mezi obžalovanými a dosud i mezinárodně stíhanými jsou agenti saúdské tajné služby a pracovníci kanceláře korunního prince Muhammada bin Salmána. Citlivý souhlas s předáním případu saúdské justici padl pochopitelně z nejvyšších míst po měsících signálů, že vztahy mezi Rijádem a Ankarou se posouvají do nové etapy. Istanbulský soud tento souhlas minulý čtvrtek pouze poslušně formalizoval.

Státní žalobce předání případu saúdské justici podpořil dle svých vyjádření kvůli nepřítomnosti obviněných cizinců a tomu, že se proces „vlekl“, tedy z důvodu, který evidentně tureckou justici nijak netrápí u mnoha jiných případů, kdy vazební stíhání trvá léta navzdory protikladným rozsudkům Evropského soudu pro lidská práva (nejen kauza Osmana Kavaly, vězněného od podzimu 2017), nebo jsou obvinění souzeni v nepřítomnosti.

Snoubenka Chášukdžího Hatice Cengizová
Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké výhrady vůči postupu Turecka má vdova po Chášukdžím?
  • Které evropské státy se nejspíše chystají k podobnému kroku jako Turecko?
  • Proč nemá Mohammed bin Salmán vyhráno na americké půdě?
sinfin.digital