Centrální bankéři se postavili proti bezhotovostní společnosti. Obávají se kyberútoků i blackoutu

Čeká Evropu budoucnost bez hotovosti, anebo se bankovek ještě nějaký čas nezbavíme? Podle centrálních bank by se Starý kontinent měl připravit spíše na ten druhý případ. Podle mnohých finančních regulátorů má totiž papírová – či v některých případech plastová – hotovost výhody, se kterými se bezhotovostní platební metody nemohou měřit. 

Obtížnější praní špinavých peněz či jednodušší odhalování daňových úniků. To jsou hlavní argumenty zastánců bezhotovostní ekonomiky, k níž některé evropské země směřují. Život bez bankovek má podle nich výhody i v tom, že přináší vyšší konkurenceschopnost do finančního segmentu a obyvatelé se nemusejí obávat okradení. 

Turecko míří do měnové krize. Čechům tam ale zlevnilo pivo a cestovky hlásí růst zájmu o stovky procent

Jenže Evropa se podle všeho bankovek a mincí jen tak nezbaví. Takový scénář by totiž podle mnohých evropských centrálních bankéřů znamenal významná rizika, ať již v případě energetického blackoutu, nebo v případě kybernetických útoků.

Studie Evropské centrální banky ze závěru loňského roku ukázala, že 80 procent plateb, které v Evropě probíhají, se stále odehrává pomocí hotovosti. Výjimky z těchto statistik však tvoří některé severské země – Švédsko či Estonsko a Nizozemsko. 

Právě například ve Švédsku tvoří hotovostní transakce v obchodech už jen třinácti procentní podíl, a polovina bankovních poboček v zemi již vůbec nenakládá s hotovostí, ukazují data tamní centrální banky. 

„Přitom takto digitalizovaný systém znamená pro Čínu, pro Rusko, vlastně pro kohokoliv jednoduchý cíl k napadení,“ uvažuje pro evropskou verzi magazínu Politico Björn Ericsson, šéf lobbistické společnosti za zachování hotovosti Cash Uprising. „V zemi vnímám stále intenzivnější obavy z toho, co se stane, když se nás někdo rozhodne ´vypnout´.“

Přechod na bezhotovostní platby by Praze přinesl miliardy a obchodníkům ušetřil čas, tvrdí studie.

Přílišné závislosti na elektronickém systému zpracování plateb se obávají i někteří centrální bankéři. V jejich vizích budoucnosti má hotovost stále pevné místo. „Centrální banky stále více zdůrazňují, že rovněž také hotovost bude v budoucnu hrát roli. Nepředpokládáme naprosto bezhotovostní společnost,“ tvrdí například Ewald Nowotny, guvernér rakouské centrální banky, který dodal, že v případě energetického blackoutu je hotovost jediným použitelným platidlem.

Podobný případ se stal na začátku června, když v Evropě přestaly fungovat platby karetní společnosti Visa. „Záležitost byla důsledkem selhání hardwaru. Nemáme žádný důvod se domnívat, že by to souviselo s neoprávněným přístupem, nebo se zlovolnou událostí,“ uvedla tehdy společnost v prohlášení.

Byznys s lajky a falešnými fanoušky: Jaký má podivný obchod na sítích dopad na veřejnost?

S tím, že bude třeba i v budoucnu zachovat hotovost, souhlasí například i holandská centrální banka. Ředitelka její kybernetické bezpečnosti Petra Hielkemová upozorňuje, že pro mnoho lidí jsou papírové – a v Rumunsku či Velké Británii plastové – bankovky důvěryhodnější, než moderní platební metody. „I pokud odhlédneme od obav z pohledu kybernetické bezpečnosti tak existují skupiny lidí, které se spoléhají na placení hotovostí. Jde například o invalidy či starší lidi,“ uvedla Hielkemová.

Potřebu udržení hotovosti ve finančním systému pak nedávno zdůraznila i britská centrální banka, švédský soud zase dříve během roku rozhodl, že švédské veřejné instituce musí přijímat hotovosti od těch lidí, kteří si tímto způsobem stále přejí platit.

SDÍLET
sinfin.digital