Češi musí mít v čokoládě stejně kakaa jako každý jiný v EU, prohlásil Juncker

13. 09. 2017 • 12:01

Nemohu akceptovat, aby obyvatelé ve východní Evropě kupovali horší výrobky než v ostatních státech, řekl v projevu o stavu Evropské unie šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Češi dle něho musí mít v čokoládě stejně kakaa, Slováci stejné množství ryb v rybích prstech a Maďaři stejně masa v masných výrobcích jako kdokoliv jiný v EU.

Juncker ve svém projevu hovořil také o migraci. Uvedl, že Evropská komise přijde do konce měsíce s návrhy, jak zesílit vracení těch, kdo nemají v Evropské unii právo na azyl.

Zdůraznil ale zároveň, že Evropa není a nestane se pevností, zůstane naopak kontinentem solidarity, kde najdou útočiště ti, kdo jej skutečně potřebují. Ti, kdo na takový nárok nemají, se podle něj musí vrátit do svých zemí.

Předseda komise ve svém obsáhlém projevu o stavu Evropské unie kromě jiného zdůraznil, že je třeba rychle zlepšit podmínky uprchlíků ve střediscích v Libyi. Je to podle něj kolektivní odpovědností Evropy, a komise hodlá v této věci úzce spolupracovat s OSN.

V souvislosti s ochranou vnější hranice Evropské unie se Juncker vyslovil pro rychlé zapojení Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru volného pohybu. Plné členství v evropském prostoru bez vnitřních hranic si podle jeho názoru zaslouží také Chorvatsko ve chvíli, kdy splní všechny potřebné podmínky.

Podle Junckera se v dohledné době nestane členem Evropské unie Turecko. Prioritou pro vstup do EU je totiž právní stát, řekl Juncker. Dodal také, že Ankara se už dlouho vzdaluje Evropě, a to mílovými kroky.

Šéf Evropské komise rovněž navrhl nástroj, který by technicky a finančně pomáhal zemím EU s přijetím eura. To by podle něj mělo být jedinou měnou EU.