„Che Guevara by volil Alternativu pro Německo!“ Krajně pravicová strana láká na komunistu

Pravicový kandidát německé strany Alternativa pro Německo (AfD) Daniel Schneider dal na svůj facebookový profil grafiku plakátu s portrétem kubánského revolucionáře Ernesta Che Guevary se sloganem „Che Guevara by volil AfD“. Není to poprvé, co strana využívá nelogické spojení s historickými postavami a vyvolává tak pozdvižení. 

Od marxistického vůdce a propagátora progresivního a socialistického hnutí v latinské Americe a později i v Africe Schneider převzal a do němčiny přeložil i citát „Vlast nebo smrt“ – v originále „Patria o Muerte“, což s oblibou používal Che Guevarův nástupce, kubánský diktátor Fidel Castro. Rudou hvězdu na baretu Che Guevary nahradilo v aktuálních materiálech logo strany Alternativa pro Německo.

Plakátu s někdejším vůdcem revolučních gard si všimli i v jeho domovině a v jihoamerických médiích. „Poselství ikonického revolucionáře, bojovníka za socialistický internacionalismus, je zneužíváno jednou z nejnebezpečnějších krajně pravicových politických stran v Evropě,“ uvádí televize teleSur.

Německo bude mít kontrolory Facebooku. Budou odhalovat lži

Terorista i pacifistka volí AfD

Není to pro krajně pravicovou Alternativu poprvé, co si vypůjčila historickou postavu na plakát. Nedávno rozvířila emoce podobná grafika se stejným sloganem: „Sofie Schollová by volila AfD“. Strana si tak vypůjčila jméno dívky, která patří k nejzásadnějším postavám tehdejšího německého protinacistického odboje. Studentka a pacifistka vedla se svým bratrem protinacistickou skupinu Bílá růže. Ještě před koncem války byla přistižena při distribuci letáků a v roce 1943 ji za to režim poslal na gilotinu.

Euroskeptická a pravicově populistická Alternativa pro Německo má nyní jako hlavní body svého programu boj proti přistěhovalcům do Německa. Preference jinak spíše okrajové strany začaly stoupat spolu s migrační krizí. V posledních parlamentních volbách se vyhoupla až na 4,7 procenta, což jí sice na poslanecká křesla nestačilo, letos si ale před hlasováním věří víc. Ve volbách do Evropského parlamentu strana získala přes sedm procent.

SDÍLET
sinfin.digital