Chemický útok v Dúmě: Mrtvých je nejméně 60. Nenašli jsme stopy po zbraních, tvrdí Rusko

raz

09. 04. 2018 • 14:28

Při údajném chemickém útoku v syrské Dúmě zemřelo nejméně 60 lidí. Další tisíc jich je zraněných. Uvedli to dnes podle agentury Reuters záchranáři ze syrského Svazu zdravotnických a pomocných organizací (UOSSM). Podle záchranářů z organizace označované jako Bílé přilby se Dúmá kontrolovaná radikály stala terčem chemického útoku vládních sil. Režim v Damašku ale použití chemických zbraní popřel, stejně jako Rusko a Írán, tedy spojenci syrské vlády. Rusko navíc oznámilo, že jeho vyšetřovatelé na místě útoku nenašli žádné chemické stopy.

"Počet obětí se zvyšuje s tím, jak se záchranáři dostávají do míst v podzemí, kam pronikl (použitý jedovatý) plyn a kde hledaly útočiště stovky rodin," uvedl UOSSM v prohlášení.

„Naši vojenští specialisté už tam byli. Nenašli žádnou stopu chlóru nebo jakékoli jiné chemikálie použité proti civilistům,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci.

USA a Francie ale tvrdí něco jiného, prezidenti Donald Trump a Emmanuel Macron se shodli na tom, že vše napovídá tomu, že k chemickému útoku došlo a viník podle nich musí nést zodpovědnost. Trump už také pohrozil odvetou.

Německo dnes za nejpravděpodobnějšího strůjce masakru označilo Asadův režim. Zodpovědnost za situaci v zemi sužované dlouholetými boji ale podle vládního mluvčího Steffena Seiberta nesou i Rusko a Írán.

„Vidíme, že stejně jako před rokem v případě (vesnice) Chán Šajchún okolnosti ukazují na zodpovědnost Asadova režimu,“ uvedl dnes Seibert s odkazem na loňský útok chemickými zbraněmi, který si vyžádal nejméně 87 obětí.

Město Dúmá se nachází v oblasti východní Ghúta u Damašku. Z východní Ghúty se v minulých dnech evakuovala většina povstaleckých skupin, v Dúmě ale zůstávají povstalci ze skupiny Džajš al-Islám. V neděli byla ohlášena dohoda rebelů a Damašku ohledně evakuace povstalců a jejich rodin a dalších civilistů.

Syrská státní média dnes podle agentury AP uvedla, že z Dúmy od neděle odešly desítky civilistů, které Džajš al-Islám držel v zajetí od roku 2013. Jejich propuštění je podle AP součástí zmíněné dohody.

SDÍLET