Naděje pro francouzskou levici, nebo její hrobař? Christiane Taubira může pořádně zamíchat soubojem o Elysejský palác

V předešlých článcích pro INFO.CZ o francouzských prezidentských volbách jsem se především zabýval pravicovými kandidáty. Levicové politické spektrum jsem opomíjel, protože žádnému z kandidátů se prozatím nepovedlo výrazněji promluvit do boje o Elysejský palác. Důvodem slabé levice je její roztříštěnost. O levicové hlasy usiluje hned sedm kandidátů jako například stálice krajní levice Jean-Luc Mélenchon, kandidát za zelené Yannick Jadot nebo starostka Paříže Anne Hidalgo. Rivalita mezi těmito politiky zapříčinila, že žádný z kandidátů nemá v současné době reálnou šanci postoupit do druhého kola prezidentských voleb. Co více, žádný z kandidátů se prozatím v průzkumech nedostal ani nad 10 %. Vše se však může změnit, protože do hry plánuje vstoupit ikona francouzské levice, politička Christiane Taubira. Jestli ve Francii existuje nějaká osobnost, která by mohla sjednotit levici, je to právě ona.

Ikona francouzské levice

Christiane Taubira (69) je francouzská levicová politička původem z Francouzské Guyany. Po ekonomických studiích na pařížské univerzitě Panthéon-Assas se stala profesorkou ekonomie. Za studií byla také levicovou aktivistkou, jež třeba v roce 1978 společně s hnutím Moguyde bojovala za dekolonizaci Guyany.

Do vrcholné politiky se dostala v 90. letech, kdy se stala poslankyní francouzského parlamentu za Guyanu a současně poslankyní Evropského parlamentu. Svůj politický život Taubira spojila s levicovými stranami především pak s Radikální stranou levice a Socialistickou guyanskou stranou Walwari.

Taubira se nejvíce dostala do podvědomí veřejnosti díky dvěma zákonům, které prosazovala, ať už jako poslankyně, nebo ministryně spravedlnosti. Tyto zákony ji natolik proslavily, že se označují za „zákony Taubiry“ a mezi Francouzi jsou dobře známy. První z nich je z roku 2001 a uzákoňuje, že obchod s otroky a otroctví jsou zločiny proti lidskosti. Ten druhý, z roku 2013, umožňuje uzavírat stejnopohlavní manželství.

Před šesti lety se však Christiane Taubira rozhodla stáhnout z politického života. Stalo se tak po otevřeném sporu mezi ní a prezidentem Hollandem ohledně zákona, který měl umožnit odebírání francouzského občanství občanům mající dvojí státní občanství, jestliže budou usvědčeni z terorismu. Tento zákon navrhovaný francouzským prezidentem měl být odpovědí na množící se teroristické útoky ve Francii. Taubira se proti zákonu postavila s tím, že „jde o rozhodnutí, které nemůže být účinné v boji proti terorismu“.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Z čeho může Taubira těžit?
  • Jak se snaží sjednotit francouzskou levici?
  • A jak na její aktivitu reagují ostatní levicoví kandidáti?
sinfin.digital