Čím víc lidí v obci se naočkuje, tím víc peněz dostane obec od státu. Rakousko zavádí povinné vakcíny, ale i nové kompenzace

Povinné očkování proti covidu, které by mělo v Rakousku začít platit od začátku února, bude doprovázet systém odměn pro očkované jednotlivce i pro obce. Dohodla se na tom včera rakouská vláda. Pokud návrh schválí parlament, čeká odměna zhruba na každého desátého očkovaného. Obce s vysokou proočkovaností obyvatel navíc dostanou od státu peníze třeba na školku či hřiště.

Rakousko by se mělo stát od února první zemí v Evropě, kde bude očkování proti covidu povinné. Ti, kdo se mu záměrně vyhnou, riskují pokutu v přepočtu až 90 tisíc korun. Kabinet ale ve snaze o zmírnění dopadu nových pravidel přišel na poslední chvíli také rozsáhlým programem benefitů pro naočkované.

Každý, kdo se nechal alespoň jednou očkovat, dostane v celostátní loterii šanci na výhru 500 eur (13 000 korun). Peníze ale nedostane na ruku, ale formou poukázky do rakouských obchodů, hotelů, restaurací a kulturních či sportovních zařízení.

Na účast v loterii mají nárok jak nově očkovaní, tak ti, kteří se očkovat nechali už dříve. Prakticky to znamená, že pokud někdo dostal už tři dávky očkování, má trojitou šanci na výhru. Loterii vylosuje státní televize ORF.

sinfin.digital