Čína připomněla Hongkongu, kdo má poslední slovo

Info.cz

Čína učinila bezprecedentní zásah do hongkongské politiky. Vedení čínského parlamentu vyloučilo dva poslance regionální zákonodárného sboru. Sixtus Leung a Yau Wai-chingová ze strany Youngspiration se dostali do parlamentu po zářijových volbách a zastupují radikální uskupení, které prosazuje nezávislost na Pekingu.

Nově zvolení zákonodárci odmítli přísahat věrnost Pekingu. Při odříkávání přísahy v angličtině záměrně nesprávně vyslovovali slovo Čína tak, že připomínalo starý japonský název pro tuto zemi, který bývá považován za hanlivý. Podle výkladu Čínské lidové republiky v takovém případě nemohou Leung a Wai-chingová vykonávat svou funkci. 

Na protest proti počínání Pekingu v neděli pochodovalo ulicemi Hongkongu 13 tisíc lidí. V pondělí pak Čínská lidová republika zmíněné zákonodárce vyloučila.

Pro kritiky je takový postup ohrožením svobody slova a soudní nezávislosti. Jenže Čína vnímá podobné incidenty jako narušení své územní celistvosti a je na ně velmi citlivá. Jakékoliv snahy o nezávislost jsou v zemi zločinem a hrozí za ně mnohaleté vězení.

sinfin.digital