Čína připomněla Hongkongu, kdo má poslední slovo

Čína učinila bezprecedentní zásah do hongkongské politiky. Vedení čínského parlamentu vyloučilo dva poslance regionální zákonodárného sboru. Sixtus Leung a Yau Wai-chingová ze strany Youngspiration se dostali do parlamentu po zářijových volbách a zastupují radikální uskupení, které prosazuje nezávislost na Pekingu.

Nově zvolení zákonodárci odmítli přísahat věrnost Pekingu. Při odříkávání přísahy v angličtině záměrně nesprávně vyslovovali slovo Čína tak, že připomínalo starý japonský název pro tuto zemi, který bývá považován za hanlivý. Podle výkladu Čínské lidové republiky v takovém případě nemohou Leung a Wai-chingová vykonávat svou funkci. 

Na protest proti počínání Pekingu v neděli pochodovalo ulicemi Hongkongu 13 tisíc lidí. V pondělí pak Čínská lidová republika zmíněné zákonodárce vyloučila.

Pro kritiky je takový postup ohrožením svobody slova a soudní nezávislosti. Jenže Čína vnímá podobné incidenty jako narušení své územní celistvosti a je na ně velmi citlivá. Jakékoliv snahy o nezávislost jsou v zemi zločinem a hrozí za ně mnohaleté vězení.

Deštníková revoluce

Protesty proti volební reformě, které se odehrály v období mezi 26. září až 15. prosincem 2016. Policie při zákroku proti neozbrojeným demonstrantům použila nepřiměřené metody. Například slzný plyn nebo pepřový sprej a fyzické násilí. Překvapení lidé se bránili deštníky. Ty se staly symbolem událostí.

Čínští politici našli ve smlouvě mezeru. Podle reformy by mohli obyvatelé Hongkongu volit, koho by chtěli. Kandidáty by ale schvaloval Peking. Reforma vyvolala protesty známé jako „Deštníková revoluce". V posledních dnech se politická situace zase vyostřuje. Volání po nezávislosti sílí. 

„Vždy, když se Peking pokusí právně zamezit šíření demokracie v Hongkongu, stane se opak, " řekl pro Guardian prodemokratický politik Eddie Chu. Naopak propekingské strany označily počínání Leunga a Wai-chingové za nepřijatelné a urážlivé a kroky Pekingu za pochopitelné. 

SDÍLET
sinfin.digital