Číňané dokončili Buteflikovo dědictví. Obří mešita v Alžíru trumfne marockou Casablancu

Milan Rokos

04. 05. 2019 • 22:00

Velká alžírská mešita překoná dosavadní největší mešitu severní Afriky v marocké Casablance. Mnozí Alžířané by ale dvě miliardy dolarů, které stavba stála, investovali raději do sociální politiky.

Abdalazíz Buteflika už sice popáté alžírským prezidentem nebude, jeho dědictví ale nepřehlédne žádný návštěvník hlavního města. Velká alžírská mešita (Djamaa El Djazair), kterou tento týden dokončili čínští stavebníci, má totiž nejvyšší – 265 metrů vysoký – minaret na světě.

Stavba obří mešity se táhla dlouhých sedm let a z původní ceny 900 milionů dolarů se konečná cena vyšplhala na dvě miliardy dolarů (asi 46 miliard korun). Základní stavební kámen mešity položil na konci roku 2011 v době ropného boomu sám Buteflika, ten se už ale v roli hlavy státu inaugurace stavby nedočkal.

Modlitební sál pro 20 tisíc věřících

Mešita, kterou po dohodě s vládou postavila čínská státní firma China State Construction Engineering Corporation, je podle deníke El Watan symbolem šílenství sesazeného prezidenta. S rozlohou 400 000 metrů čtverečních je třetí největší na světě po mešitách v saúdskoarabské Mekce a Medíně.

Do modlitebního sálu o rozloze 20 tisíc metrů čtverečních se vejde na dvacet tisíc věřících. V komplexu mešity bude i koránová škola, knihovna s více než milionem svazků i muzeum islámské historie a umění. To bude umístěno uvnitř minaretu, stejně jako výzkumné centrum alžírské historie. V horní části obřího minaretu se budou moci návštěvníci kochat panoramatickým výhledem na město.

Na stavbě se podílelo nejen 2300 čínských i afrických inženýrů a dělníků, ale i německá architektonická kancelář KSP Jurgen Engel Architekten.

Buteflika chtěl, aby se mešita stala chrámem nejen islámu, ale i připomínkou mučedníků alžírské revoluce, řekla před čtyřmi lety stanici BBC vysoká úřednice z ministerstva pro bytovou výstavbu. „Mešita bude symbolem umírněného islámu v Alžírsku a hráz proti všem formám extremismu,“ řekl serveru Afrikamag Ahmad Madaní, poradce téhož úřadu.

Konkurenční boj s Marokem

Ne všichni Alžířané ale v průběhu let sdíleli nadšení ze stavby. Někteří ji považují za zbytečnou, jiní poukazují na to, že Buteflika chtěl předstihnout sousední Maroko, které mělo po otevření mešity v Casablance největší mešitu severní Afriky. Minaret Velké alžírské mešity je ale nyní ještě o 55 metrů vyšší.

„Pokud postavíme mešitu, oni ji postaví také. Pokud poletíme na Měsíc, budou chtít letět také,“ řekl serveru Quartz Samir Benis, marocký zahraničněpolitický analytik.

Polemiku vyvolala i cena stavby. V zemi, kde značná část obyvatelstva strádá chudobou, by mnozí dali přednost investicím do sociální oblasti. Zvláště v době, kdy ceny ropy poklesly a zisky alžírského režimu se značně ztenčily a vláda byla nucená šetřit.

SDÍLET