Číňané věnovali Africe sídlo prošpikované štěnicemi. Teď vyšlo najevo, kdo dodal technologie

Čína projevuje kvůli nerostnému bohatství dlouhodobě zájem o Afriku. Její verze ekonomické diplomacie se ale od západního přístupu poněkud liší. Tak například – když v roce 2012 Čína věnovala Africké unii její nové sídlo v Etiopii za 200 milionů dolarů (4,5 miliardy korun), zapomněla „upozornit“, že je celé prošpikované odposlouchávacími zařízeními, která odesílají získaná data do Šanghaje. Nyní vyšlo najevo, kdo byl hlavní dodavatel informačních technologií – firma Huawei, která je velmi aktivní i v Česku. Peking dříve popřel, že by v sídle prováděl špionáž.

Příběh je až na samé hranici uvěřitelnosti, přesto patří do kategorie skutečných. Začal tak, jako mnohé jiné případy spolupráce Číny a některé z afrických zemí: Nabídkou pomoci s vybudováním infrastruktury. To je diplomacie, kterou Čína umí – někde postaví přístav, jinde třeba nemocnici.

Nyní měla v etiopské Addis Abebě vyrůst impozantní dvacetipatrová budova, nové ústředí Africké unie za 200 milionů dolarů. Říká se, darovanému koni na zuby nehleď. Toto doporučení ovšem není na místě v případě, kdy jde o koně trojského.

Huawei je největším sponzorem cest australských politiků. Vláda má obavy z kontroly podniku čínskou vládou

Letos v lednu francouzský deník Le Monde publikoval jen těžko uvěřitelnou reportáž: Až do roku 2017 servery v novém ústředí Africké unie každou noc mezi půlnocí a druhou ranní odesílaly soubory dat. Místo určení? Osm tisíc kilometrů vzdálené servery v čínské Šanghaji, tvrdí zpráva think-tanku ASPI Strategist. Během následné kontroly se měly najít mikrofony ukryté třeba v deskách stolů nebo ve zdi.

Čína se nařčením ze špionáže bránila, seč jí diplomatické síly stačily. Čínský ministr zahraničí Wang I upozornil, že obvinění se objevilo v západním tisku, a prohlásil, že „pokusy rozdělit Čínu a Afriku jsou marné“. Závěry deníku Le Monde ale potvrdily nejrůznější think-tanky, soukromé analytické organizace či respektovaná média.

Čína jako Svatý grál. České firmy dělají v Říši středu velký byznys, láká je nenasycený trh

Stranou všeho tehdy zůstala společnost, která měla v novém sídle Africké unie na starosti informační a komunikační technologie. Byla to čínská firma Huawei, jak nyní think-tank ASPI zjistil. Ta je třetí největší výrobce mobilních telefonů a jak si všímá server Sinopsis – i dodavatel komunikačních přístrojů na Pražský hrad. A také společnost, která vybudovala síť čtvrté generace (LTE) pro všechny tři hlavní české operátory a která se uchází o zakázku na vybudování datového centra společnosti ČEZ.

Think-tank ASPI sice neukazuje prstem a netvrdí, že se Huawei nutně musela na krádežích dat z centra Africké unie podílet. „Ale pokud Huawei nikdy nezaznamenala nejdelší probíhající krádež vládních dat, tak co jiného nám zbývá, než abychom si to domýšleli,“ ptá se Danielle Caveová, analytička think-tanku ASPI.

SDÍLET
sinfin.digital