Čínský export do Ruska se vzpamatoval. Rusové žádají alternativy západních aut a telefonů

Pavla Palaščáková, E15.cz

E15 PREMIUM | Válka na Ukrajině povzbudila obchodní výměnu mezi Ruskem a Čínou. Asijská velmoc se chopila příležitosti a u souseda masivně nakupuje ropu za výhodnou cenu. Čínský export do útočící země ale v prvních měsících agrese procházel útlumem a roste až v poslední době. Rusové mají stále větší zájem o čínské náhrady západních produktů, především telefonů a aut.

Vzájemný obchod vzrostl v prvních sedmi měsících roku meziročně o 29 procent na téměř 98 miliard dolarů. Moskva přitom předpokládá, že za celý rok by se mohl vyšplhat na 190 miliard dolarů. Tím by se země přiblížily plánu dostat výměnu na 200 miliard dolarů.

„Prognózy jsou nevděčné. Zvláště v současné situaci je tolik proměnných, které se mohou změnit jakýmkoli směrem,“ odpověděl minulý týden agentuře TASS ruský obchodní zástupce v Číně Alexej Dachnovskij na dotaz, kdy by mohlo být vytyčené mety dosaženo.

„Jsem ale přesvědčen, že cíl bude splněn. Už jen proto, že jsme sousedé a budeme rozvíjet dvoustrannou obchodní a ekonomickou spolupráci. Tváří v tvář rozpadu starých dodavatelských řetězců se role Číny jako obchodního partnera zvyšuje,“ dodal.

Technologické firmy pod západním tlakem

Role Číny jako dodavatele náhradního zboží za západní, na které dopadly sankce či jeho dovoz narušilo dobrovolné přerušení spolupráce firem s Ruskem, se nevyvíjela jednoduše. Především v březnu a dubnu byl čínský export do Ruska velmi slabý. Nyní se teprve přibližuje silným měsícům na přelomu roku, i když v meziročním srovnání byl už v červenci vyšší.

sinfin.digital