Čínský Velký bratr shromažďuje data stovek milionů uživatelů, odhalil masivní únik

Restrikce a státní kontrola internetu v Číně jsou dlouhodobě závažným tématem, nicméně konkrétní rozsah toho, do jaké míry je skutečně svoboda na internetu v zemi regulována, není přesně znám. Střípkem do mozaiky by mohl být únik databáze, na který upozornila nizozemská organizace GDI Foundation. Ten prozrazuje, že Čína shromažďuje obrovské množství dat mnoha milionů uživatelů.

V souvislosti se státními restrikcemi a omezováním svobod v Číně se ve velké míře hovoří i o fungování tamního internetu. Vstup na mnoho stránek je blokován, obsah, k němuž se uživatelé dostanou, bývá cenzurován, a pobouření vyvolala zpráva o tom, že Google by měl pro čínské potřeby vytvářet speciální verzi svého vyhledávače, který by měl obsah shledaný čínskou vládou za závadný odfiltrovávat a vůbec ve výsledcích vyhledávání nezobrazovat. Google nicméně popírá, že by po kontroverzích, které odhalení projektu s krycím jménem Dragonfly provázelo, nadále s vývojem pokračoval. Součástí debat o čínském státním dohledu nad virtuálním prostorem jsou i otázky týkající se shromažďování dat uživatelů.

Vzhledem k tomu, že konkrétní podoba mechanismů, které Čína pro kontrolu internetu používá, je z pochopitelných důvodů neznámá, musí si Západ vystačit s uniklými informacemi a postupným skládáním si mozaiky, která odhaluje jaké kroky čínská vláda reálně na internetu podniká a jaký je jejich dopad na uživatele. Poměrně zásadním kouskem do této mozaiky by mohla být zjištění belgické organizace specializující se na oblast kybernetické bezpečnosti GDI Foundation, o kterých informovala agentura AFP. IT expert Victor Gevers pracující pro organizaci uvedl, že se mu podařilo odhalit únik dat z databáze obsahující přes 360 milionů záznamů včetně citlivých osobních údajů.

Podle Geverse byla databáze víceméně volně přístupná, stačilo znát příslušnou IP adresu a každý se mohl dostat k obsahu jak vyhledávání a navštívených stránek jednotlivých uživatelů, tak k jejich jménům, adresám, seznamu rodinných příslušníků nebo i GPS lokacím přesně odhalujícím, kde k jaké aktivitě daného uživatele na internetu docházelo. Expert na online bezpečnost Bob Diachenko označil množství dat a způsob jejich shromažďování za šokující a dodal, že k němu dochází v tak enormní míře, že nemůže být ani v lidských silách tato data efektivním způsobem procházet a analyzovat.

sinfin.digital