Čipy nad zlato. Proč je Tchaj-wan pro nás tak důležitý?

Erik Siegl

Aktuální nedostatek čipů (polovodičů) na trhu, který silně doléhá nejen na výrobce aut včetně Škody Auto, je další připomínkou rizik propojené globální ekonomiky. Dokládá také výjimečné postavení Tchaj-wanu jako inovativní velmoci, která se snaží i svým know-how a potřebností pro svět uhájit nezávislost vůči Číně.

Celý svět a zejména velcí automobiloví výrobci shání čipy. Jejich nedostatek způsobil nebývale zvýšený odbyt elektroniky v koronavirové době i strukturální faktory. Jedním z nich je i rostoucí poptávka ze strany výrobců aut, protože čím „chytřejší“ a inovativnější automobil a elektromobil, tím více čipů potřebuje. Bez nich by nefungovaly ani složité energetické systémy, cloudy či komunikační sítě, bez nichž si už neumíme současný svět představit.

Jak již informovala ekonomicky zaměřená média, nastalý nedostatek čipů ohrožuje i automobilku Škoda Auto, která utlumila produkci Octavie a ruší některé směny. Situaci komentoval odcházející člen představenstva Bohdan Wojnar ve svém rozhovoru pro HN: „Bojujeme s tím, přesouváme dodávky. Řešíme problém na denní bázi.“  Dočasný útlum výroby během jarních měsíců epidemie vedl Škodu a většinu dalších automobilových výrobců ke snížení objednávek čipů, které se ale nyní od tchajwanských výrobců se standardně dlouhou dodací lhůtou těžko shánějí. Tato situace ohrožuje plynulost výroby nejen škodováckých modelů, ale celý koncern VW a odvětví celosvětově. Tři továrny General Motors v USA již musely zastavit svou výrobu a stejně tak ji omezuje VW, Daimler a Ford. Výpadek u posledně jmenované firmy může dle odhadů snížit její zisky až o 2,5 miliardy dolarů. Proto se do lobbingu vůči Tchaj-wanu za urychlení dodávek zapojila i německá vláda Angely Merkelové a Bidenova administrativa, které začaly na tchajwanskou vládu naléhat, aby učinila maximum pro rychlejší vyřízení objednávek. Trochu to připomíná hon za účinnou vakcínou, která se v současné době stala strategickým zbožím rozhodujícím o zdraví lidí, vytouženém návratu do „normálu“ i ekonomickém zotavení.

Situace a způsobené ekonomické ztráty pro odvětví nám připomínají, že přílišná závislost na jednom dodavateli (byť v demokratické asijské zemi) je pro svět i české továrny dlouhodobě stěží udržitelná. V tomto případě jde o velkovýrobce inovativních čipů, tchajwanskou firmu TSMC, jejíž výrobky většina z nás nevědomky nosí u sebe, protože ovládá přibližně polovinu celosvětového trhu. Dalších 20 procent dodává jihokorejský Samsung. Technologicky a investičně náročná výroba záleží na vysoce kvalifikovaných inženýrech se zkušenostmi v oboru a nedá se snadno přesunout či rozjet jinde. Své o tom ví i velmi cílevědomě a strategicky jednající Čína, která v mnoha inovativních oborech usiluje o technologický prim a produkční dominanci.

Jednou z jejích ambicí je také všemi prostředky „dohnat a předehnat“ Tchaj-wan a Jižní Koreu v sektoru výroby polovodičů, které jsou klíčovým artiklem, jenž bude velmi pravděpodobně dále rychle růst, podobně jako elektromobilita, výroba elektrobaterií či obnovitelná energetika. A tato čínská snaha má v případě Tchaj-wanu především svou politickou a až v druhé řadě ekonomickou dimenzi. Pro Tchaj-wan je jeho postavení čipové velmoci jedním ze způsobů, jak USA a Evropu zainteresovat na své bezpečnosti a spolupráci. Jakousi „tchajwanskou ropou“, bez níž nefungují inovativní technologie a výroba ve 21. století a která mu zajišťuje nejen ekonomické zisky, ale i zájem okolního světa na spolupráci.

Po úspěšně se rozvíjející podpoře výroby elektrobaterií v Evropě chce Evropská unie zvýšit výrobu čipů jako další strategické a inovativní odvětví, v němž je silně závislá na východní Asii. Na urychlení tohoto plánu se shodli Merkelová a Macron během svých konzultací minulý týden. V USA se reshoring neboli znovuzavedení domácí výroby, v níž měly americké firmy jako Intel v minulosti silné postavení, již realizuje prostřednictvím dvou velkých plánovaných investic právě TMSC a Samsungu. V Kongresu se připravuje zákon nazvaný „Chips for America“, který by měl schválit daňové úlevy a další podporu federální vlády pro investory. Bude ale trvat léta, než se podaří vybudovat doplňující výrobní kapacity na domácí půdě, které posílí bezpečnost dodavatelských řetězců.

Bezprostřední nedostatek každopádně potrvá přinejmenším dlouhé měsíce a může se kdykoliv při současné koncentraci výroby opakovat. Budiž jistou útěchou, že ministři západních vlád nemusí v tomto případě lobovat v Pekingu, ale v Tchaj-peji. Tchajwanský ministr obchodu John Deng již tuto skutečnost pro Financial Times sebevědomě komentoval slovy „nedostatek čipů znamená, že vlády (Západu) nás nemohou již déle ignorovat“. To nepochybně jen nakopne snahu Číny v rámci její plánovací high-tech pětiletky oslabit tuto technologickou dominanci.

sinfin.digital