Čistky v Turecku pokračují. Policie zadržela lídry a poslance prokurdské strany

Dvojici spoluvůdců a devět poslanců opoziční prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) zadržela policie kvůli údajné podpoře terorismu. Na dva další politiky, kteří jsou v tuto chvíli v zahraničí, úřady vydaly zatykač. Podle HDP jde o nezákonný postup a snahu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o další upevnění moci.

Turecké úřady politiky z Lidové demokratické strany viní z podpory kurdských separatistů. Oficiálně je zadržely proto, že odmítli vypovídat v případech trestných činů spojených s údajnou propagací terorismu. 

„Dnešní razie nemá nic společného se zákonem, ať už s trestním právem nebo ústavou. Jde o nezákonný únos politiků HDP."

Podle HDP jde o puč v režii prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Stranu se podle opozičních poslanců snaží vytlačit z parlamentu. 

„Dnešní razie nemá nic společného se zákonem, ať už s trestním právem nebo ústavou. Jde o nezákonný únos politiků HDP,"řekl Ertugrul Kurkcu z HDP novinářům z BBC.

Postup úřadů už kritizovalo i mezinárodní společenství. "Velmi špatné zprávy z Turecka. Opět. Nyní jsou zatýkáni poslanci HDP," uvedla na twitteru nizozemská europoslankyně Kati Piriová.


Stíhání poslanců v Turecku umožnil zákon z letošního jara, který prosadila vládnoucí strana a který zbavil imunity čtvrtinu poslanců, většinou opozičních. Západní země tento zákon kritizují, podle nich ohrožuje demokracii. Vláda ho však hájí jakou součást svého boje proti terorismu.

 

Eskalace násilí

Několik hodin po zásahu otřásla okolím policejní stanice ve měste Diyarbakir, kde k zatýkání došlo, exploze. Výbuch zabil jednoho člověka a více než tři desítky dalších poranil, na místě podle tureckých médií zasahovala řada sanitek. V této oblasti dochází v posledních měsících k bombovým útokům na bezpečnostní síly opakovaně a úřady je připisují kurdským separatistům. Poslední zasržení politiků teď zřejmě vyvolává další vlnu násilí. 

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital