Clintonová versus Trump. Kdy se rozhodne?

Kristína Paulenková

Američané vybírají nového prezidenta či prezidentku. Kdy bude svět znát jméno nejmocnějšího člověka planety?

Území Spojených států spadá do šesti časových zón. Volební místnosti se otevírají postupně podle jednotlivých pásem. Obvykle mají lidé možnost volit už od 6 nebo 7 hodin ráno – ještě před tím, než zamíří do práce.

Jako první se uzavřou volební místnosti na východě země. Klíčové jsou takzvané nerozhodné státy, kde mají republikáni a demokraté vyrovnaný počet voličů. Mezi největší patří Florida, Michigan, Ohio a Pensylvánie. Za klíčové se obvykle považuje především vítězství na Floridě, která má 29 volitelů. V posledních dvou volbách tam uspěl Obama. V roce 2000 naopak zvítězil republikán George W. Bush a to o pouhých 537 hlasů.

Pozornost se věnuje také státu Virginie, který byl tradičně republikánský. V roce 2008 a 2012 tam ale vítězil demokrat Obama. 

Výsledky budou známé, až se uzavřou všechny volební místnosti. Nicméně už s úderem dnešní půlnoci (středoevropského času) se budou objevovat první odhady. Ty vycházejí z dotazování voličů, kteří už svůj hlas odevzdali. 

Volební místnosti se dle našeho času uzavřou v následujícím pořadí. 

1. Indiana a Kentucky v 00:00

2. Alabama, Florida, Georgie, New Hampshire, Jižní Karolína, Vermont, Virginie v 1:00 

3. Severální Karolína, Ohio, Západní Virginie v 1:30 

4. Connecticut, Delaware, D.C., Illinois, Kansas, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Mississippi, Missouri, New Jersey, Severní Dakota, Oklahoma, Pennsylvánie, Rhode Island, Jižní Dakota, Tennessee, Texas ve 2:00 

5. Arkansas ve 2:30

6. Arizona, Colorado, Louisiana, Minnesota, Nebraska, Nové Mexico, New York, Wisconsin, Wyoming ve 3:00

7. Idaho, Iowa, Montana, Nevada, Oregon, Utah ve 4:00

8. Aljaška, Kalifornie, Havaj, Washington v 5:00

sinfin.digital