Co znamená pád Aleppa? 5 otázek a odpovědí

Syrská armáda zažívá s podporou Ruska a Íránu největší úspěch v dosavadní šestileté občanské válce. Až na malé území se jí podařilo dobýt Aleppo. Prezident Bašár Asad se už nechal slyšet, že jeho vojáci se teď zaměří na další území, které mají rebelové stále pod kontrolou. Politické řešení je v nedohlednu, hrozba dalších guerillových válek naopak na spadnutí. Server Bloomberg připomíná, že džihádisti umí využít slabin – o víkendu se jim znovu podařilo obsadit historickou Palmýru.

Blíží se konec války?

Těžko. Většina východního Aleppa, kterou měli doteď pod kontrolou rebelové, se proměnila ve změť prachu a sutin. Srdce povstalců srovnaly syrské a ruské nálety se zemí. Opozice se ale přesto nevzdává. „Nikdo za této situace nemůže přemýšlet o politickém řešení,“ řekl v listopadu BBC hlavní vyjednavač rebelů George Sabra. „Aleppo je pro revoluci důležité místo, není ale jediné.“

S tím ostatně souhlasí i Asad, který ještě před dobytím města řekl provládním novinářům, že Aleppo bude významná výhra, konec války ale znamenat nebude.

Poslední vzkazy z východního Aleppa. Co píše sedmiletá Bana a další?

Na co se teď bude syrská vláda soustředit?

Zřejmě na Idlib. Alespoň podle toho, co Asad uvedl v posledních rozhovorech. Aleppo označil za odrazový můstek pro další ofenzívy. Režim ztratil většinu idlibského regionu (poblíž syrsko-turecké hranice) v polovině roku 2015. Jeho zisk by znamenal lepší přístup ke klíčové dopravní tepně mezi Aleppem a Damaškem. Idlib by také znovu výrazně změnil současné rozložení sil. Asad by měl v rukou významná města a západ země, Kurdové by se drželi severu, Islámský stat východu a ostatní skupiny by zůstaly jen s malými územími.

Mapa Sýrie

Změní se povaha konfliktu?

Podle některých analytiků ano. V Sýrii teď podle odhadů bojuje na 150 tisíc rebelů, včetně džihádistů. „Největší prohru pádem Aleppa zažívá syrská umírněná opozice, která byla klíčovým hráčem ve městě od vypuknutí konfliktu,“ tvrdí Charlie Lister z Blízkovýchodního institutu ve Washingtonu. Větší roli teď podle něj budou hrát islamističtí extremisti. Na severu země se pak mainstreamová opozice zřejmě v roce 2017 uchýlí ke guerillovým praktikám.

Kdo proti komu bojuje v Sýrii. Podívejte se na unikátní video

Co to znamená pro Asada?

Asad bude muset přijít na to, jak nově dobyté regiony kontrolovat a jak v nich v nich udržet alespoň nějakou stabilitu. Podle londýnské profesorky Liny Khatibové to půjde jen těžko, režim na to podle ní nemá v současné chvíli kapacitu. To dokazuje i víkendový úspěch Islámského státu, který využil toho, že se syrská vojská soustředila na Aleppo a znovu dobyl Palmýru.

Nejistota totiž ve vládou dobytém území trvá. Místní se bojí rostoucí kriminality i odvety. A Aleppo rozhodně není výjimkou.

Může něco změnit Trump?

Podle serveru Bloomberg jedna velká neznámá. To, jak se změní rozložení globálních i regionálních sil v tuto chvíli není jasné. Trump několikrát prohlásil, že je otevřený spolupráci s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Víc mu prý také záleží na zničení Islámského státu, než na sesazení Bašara Asada. 

SDÍLET
sinfin.digital