Dalajlama dráždil Čínu v Mongolsku. Promluvil k tisícům lidí

Tibetský duchovní vůdce v zemi vystoupil po pěti letech. Čína, jak je zvykem, vyjádřila ostrý nesouhlas s jeho návštěvou a mongolskou vládu důrazně žádala, aby příjezdu dalajlamy zabránila.

Poprvé byl v zemi v roce 1979, teď se dalajlama vrátil po pětileté pauze. Vystoupil před tisíci lidmi.  

Po dalajlamově návštěvě Mongolska v roce 2006 Čína zrušila lety mezi metropolemi obou zemí Pekingem a Ulánbátarem. Letecké spojení bylo později obnoveno.

Peking před dalajlamovým příjezdem varoval Ulánbátar, že by návštěva mohla poškodit vzájemné vztahy. Mongolsko již dříve uvedlo, že čtyřdenní návštěva buddhistického duchovního vůdce v zemi má čistě náboženskou povahu. Žádná setkání s politickými představiteli nejsou plánována. Čínské ministerstvo zahraničí navzdory tomu zopakovalo svůj ostrý nesouhlas s jakýmikoli zahraničními cestami dalajlamy, kterého Peking označuje za nebezpečného separatistu.

Nevole Číny

Čína měla výhrady i k nedávné cestě dalajlamy na Slovensko a do Česka, kde se sešel i s politiky včetně ministra kultury Danielem Hermanem. Prezident Miloš Zeman, šéfové obou komor parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček a premiér Bohuslav Sobotka v reakci na to v kritizovaném prohlášení ujistili Peking o platnosti vzájemných dohod a loajalitě.

 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital