Další rána pro Babiše: Slovenský ÚS zrušil verdikt, že byl jako agent StB vedený neoprávněně

Slovenský ústavní soud zrušil předchozí rozhodnutí soudů, podle kterých byl Andrej Babiš v archivních svazích veden jako agent StB neopravnáněně. Ústav paměti národa si zejména stěžuje, že soudy porušily jeho právo na soudní ochranu, když ve prospěch Babiše vypovídali bývalí příslušníci StB, aniž byli zbaveni mlčenlivosti. Podle Ústavního soudu ale kvůli evidenci u StB nelze na Slovensku ÚPN žalovat.

Senát ústavního soudu tak vyhověl stížnosti Ústavu paměti národa (ÚPN), že uvedené verdikty porušily jeho práva. Ústavní soud vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání, soud se bude muset řídit právním názorem ústavního soudu.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Ústavní soud také uvedl, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v archivních dokumentech někdejší tajné policie StB v komunistickém Československu nemá být na Slovensku Ústav paměti národa (ÚPN).

Babiš už uvedl, že mz vadí, že se spor vrací na začátek. Případ podle něj bude nyní zneužívat jeho poltická konkurence v předvolební kampani. Chce se bránit u soudu.

Ústavní stížnost podal ÚPN po lednovém rozhodnutí slovenského nejvyššího soudu, který odmítl mimořádný opravný prostředek, jímž se ÚPN snažil zvrátit spor s Babišem. Ve prospěch Babiše na Slovensku předtím rozhodly okresní i krajský soud. ÚPN zejména tvrdil, že bývalí příslušníci StB, kteří svědčili ve prospěch Babiše, nebyli před výpovědí zbaveni mlčenlivosti.

SDÍLET
sinfin.digital