Daň z masa je kontraproduktivní, vegetariánství by přineslo jiné problémy, říká klimatolog

Milan Rokos

Klimatolog Radim Tolasz se podílel na přípravě poslední zprávy mezivládního klimatického panelu, v níž IPCC doporučuje radikální změny ve stylu stravování a v nakládání se zemědělskou půdou. „Nelze to chápat tak, že bychom se měli všichni stát vegetariány a bude po starostech. To by zase přineslo jiné problémy,“ říká Tolasz v rozhovoru pro INFO.CZ.

Čtvrteční zpráva, kterou vydal mezivládní klimatický panel (IPCC) doporučuje radikální změny ve stylu stravování a v nakládání se zemědělskou půdou. Myslíte si, že ještě existuje nějaká šance, že by alespoň k části změn došlo lidstvo samo, nebo musí přijít radikální zásah politiků a zákazy?

Já si nemyslím, že by ta zpráva přinášela nějaká radikální doporučení na změnu stravovacích návyků. Ono je to dost mediálně propíráno a byla na to i na tiskové konferenci v Ženevě spousta dotazů. Když se ale do té zprávy podíváte, tak doporučuje hlavně změnu způsobu hospodaření na zemědělské půdě včetně výroby masa, což je trošku něco jiného než změna stravovacích návyků. Největší problém je s průmyslovou živočišnou velkovýrobou, která je velice náročná na vodu a produkci skleníkových plynů, tam by se mělo něco udělat.

Schmarcz: Kdo se bojí „klimatické“ Grety?

sinfin.digital