Daň za brexit. Británie by mohla platit za přístup na jednotný trh

Ministr pro brexit David Davis v parlamentu uvedl, že Londýn zváží všechny možnosti, aby pro něj odchod z EU byl co nejpříznivější. Nevyloučil, že by ostrovní království mohlo nadále přispívat do společného rozpočtu výměnou za přístup na jednotný unijní trh.

Ministra Davise se zeptal labouristický poslanec Wayne David, zda by Británie zvažovala „jakýkoli příspěvek do unijního rozpočtu výměnou za přístup na jednotný trh“.

Davis odpověděl: „Stěžejní kritérium je, že dosáhneme nejlepší možné varianty přístupu. A pokud je to zahrnuto v postupu, který zmiňuje (poslanec David), tak to pochopitelně zvážíme.“

Mluvčí ministerské předsedkyně Theresy Mayové uvedla, že Davisův postup zůstává konzistentní. „Vyjednávání se blíží a my chceme získat pro britské podniky co nejlepší přístup na jednotný trh, zároveň ale chceme kontrolovat migraci," dodala. Kabinet se podle ní snaží najít nejlepší způsob, jak přistoupit k rozhovorům s Evropskou unií.

Ministr pro brexit David Davis

Tým premiérky zdůraznil, že dosud žádné rozhodnutí nepadlo. Libra na ministrova slova přesto ihned skokově reagovala.

Přístup na jednotný unijní trh je jedním z nejdiskutovanějších aspektů brexitu. Naposledy přišel na přetřes před pár dny, kdy média informovala o úniku údajného návrhu strategie dalšího postupu. Konzervativnější spektrum britské politické scény spolu s tím stále víc volá po tzv. tvrdém brexitu, tedy po úplném rozvázání vztahů se zbytkem EU – včetně zpřetrhání vazeb na jednotném trhu.

Strategie pro brexit? Vlk se nažere a koza zůstane celá

Evropská unie vyzvala Londýn k co nejrychlejšímu začátku rozhovorů o vystoupení z nynější osmadvacítky. Britská premiérka už dala najevo, že tento proces spustí nejpozději v březnu příštího roku. Ke slovu se ale nejdřív dostane soud, který zhruba za týden bude rozhodovat o odvolání vlády proti verdiktu, kterým nižší instance rozhodla, že brexit musí schválit parlament.

 

 

 

 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital