Dárek Trumpovi na uvítanou: kratší konec provazu ve vztazích s Ruskem

Bezprecedentní trest za vměšování se Ruska do voleb v USA a neméně překvapivá reakce prezidenta Vladimira Putina neoplácet stejnou mincí vytvářejí těsně před koncem roku nové napětí. Jak bude špionážní thriller, ve kterém hlavní role připadly velmocím, pokračovat po Novém roce?

Někomu to může připadat jako scéna z westernového filmu, kdy jeden desperát vystřílí všechny kulky, zatímco jeho sok má nabito tou poslední a s ledovým klidem vyčkává. Tím šťastnějším střelcem je v tuto chvíli ruský prezident Vladimir Putin.

Američané se po týdnech, které nepochybně byly plné důsledného rozmýšlení a koordinace na nejvyšších místech, rozhodli udeřit na Moskvu plnou silou. Sankce, které na Rusko uvalili jako trest za zásahy hackerů do listopadových voleb, jsou podle mnohých komentátorů dosud nejsilnější reakcí, které jsme v obdobném případě byli svědky.

Desítky diplomatů si velmoci vyhostily už několikrát, podívejte se na přehled

Jen pro připomínku: 35 ruských diplomatů a pracovníků tajných služeb musí spěšně opustit USA, což znamená odchod i pro desítky jejich rodinných příslušníků. Rusové přišli o přístup ke dvěma honosným sídlům, která jejich špioni využívali (podle Ruska šlo hlavně o zázemí pro děti na prázdninách), a postihy dopadají i na civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU. 

Nová analýza FBI a ministerstva vnitřní bezpečnosti, která je prvním podobným oficiálním dokumentem, přitom uvádí, že tolik diskutovanými „hackerskými útoky na volby“, byly mnohdy jen triviální podvodné e-maily, které se snaží z uživatelů vylákat hesla a přístupové údaje a které bez přičinění uživatele samotného nic nezpůsobí. Dokument mimo jiné ukazuje na dvě hackerské skupiny – APT28 a APT29 – které v roce 2015 a na jaře 2016 udeřily na „politickou stranu“ (Demokraty) a získaly z její sítě informace. „Obě skupiny tyto informace využily k vysoce cílené podvodné kampani,“ stojí ve zprávě. Ruská vláda jakékoli svoje zapojení odmítá.

Jedna ze dvou nemovitostí využívaných ruskými tajnými službami

Na konto odvetného kroku z USA ale zní kritika nejen z Moskvy. Podle někoho přišel pozdě, podle jiných názorů je příliš obecný a někteří ho považují rovnou za kontraproduktivní. „Vyhoštění diplomatů USA vždy poškodí víc, protože Rusové tu mají víc špionů, než my máme v Moskvě,“ cituje magazín Newsweek Josepha Fitsanakise, analytika stránky Intelnews.

Ačkoli by ruská reakce mohla být neméně bouřlivá, přišlo překvapení. Vladimir Putin zlověstně oznámil, že odveta teprve přijde. „Vyhrazujeme si právo na odvetná opatření, nicméně nesnížíme se na úroveň této ´kuchyňské´ a nezodpovědné diplomacie,“ uvedl. Jako jedovatá tečka pak působí až teatrálně upřímné pozvání „děti amerických diplomatů akreditovaných v Rusku na novoroční a vánoční oslavy do Kremlu".

„Je pod naši úroveň.“ Putin odmítl odvetu za americké sankce

Putin Západu ukazuje, že se nebojí ani kontroverzních kroků, které si už ozkoušel při anexi Krymu, ani případné reakce. Jednoduše připomíná, že USA musejí s Ruskem počítat a brát ho vážně. A jakoby dodával, že Obamova administrativa už mu za námahu nestojí. Vzkaz je určený pro Donalda Trumpa. „Je to velmi chytrý tah, Obamu to ponižuje,“ říká k tomu na webu Foreign Policy Fjodor Lukjanov, expert na ruské diplomatické kruhy.

Trump se v posledních týdnech vůči Obamově administrativě opakovaně vymezuje. Ať jde o kritiku postupu při hlasování v Radě bezpečnosti OSN, kde USA překvapivě nepodpořily spojenecký Izrael, nebo o obyčejné poznámky na Twitteru, kde budoucí prezident obviňuje Obamu, že předávání moci komplikuje. Taktéž v otázce hackerských útoků je možné očekávat, že se bude chtít co možná nejvíc odlišit od současné oficiální pozice USA.

Naposledy Trump téma odbyl a vinu svalil „na počítače“

Informace amerických tajných služeb, které o aktivitách hackerů s vazbami na Kreml informovaly, Trump v minulosti zlehčoval. Naposledy téma odbyl poznámkou, že „je načase jít dál“ (ostatně, kdo by připustil zpochybňování voleb, ve kterých vyhrál?), a vůči Rusku vyjadřuje dlouhodobou náklonnost. Může se pokusit sankce v zájmu zlepšení vztahů s Moskvou zmírnit nebo zrušit, pokud dojde k závěru, že mu to stojí za poprask, který by to vyvolalo na domácí politické scéně.

Mnohem pravděpodobnější ale je, že situaci využije Vladimir Putin. Jeho zdrženlivost a vyčkávání s odvetou je míněno jako vzkaz Trumpovi, aby pamatoval, kdo proti němu sedí na druhé straně pomyslného stolu. A tato nejistota, do které experty ve Washingtonu vládce Ruska uvrhl, může fungovat jako páka na novou administrativu. „Stává se (Trump) nedobrovolným agentem Ruska. Cokoli udělá, bude to považováno za pozornost za služby, kterých se mu dostalo během voleb,“ analyzuje situaci Lukjanov.

Obamovy sankce jsou spíše signálem pro Trumpa, říká bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda

Signály ale naznačují, že i Donald Trump zpozorněl. Blížící se datum inaugurace ho dělá zodpovědnějším a dokonce projevil zájem o informace zpravodajských služeb, které dřív bez většího zájmu přecházel. „Prioritou je, aby zvolený prezident dostal příští týden nové informace od tajných služeb,“ uvedl jeho mluvčí Sean Spicer. Konkrétní schůzku s Putinem ale Trump momentálně v plánu nemá.

Ať se rozhodne jakkoli, je Donald Trump v pozici, kdy se nezavděčí všem. Otázkou jen zůstává, kdo pro něj bude přednější.

SDÍLET
sinfin.digital