Den do amerických voleb. Kdo má víc šancí?

Donald Trump by k celkovému vítězství bezpodmínečně potřeboval získat hlasy 29 volitelů z Floridy, píše server Politico. Podle většiny průzkumů teď ale v největším z nerozhodnutých států těsně vede jeho soupeřka Hillary Clintonová.

Odhady amerického serveru Politico se zakládají na analýze předčasně odevzdaných volebních lístků, kterých bylo letos na Floridě rekordních 6,1 milionu. Tyto hlasy se spolu s ostatními budou sčítat až po uzavření volebních místností. To, jak lidé hlasovali. se ale dá předpovědět u voličů, kteří jsou zaregistrovaní u některé ze stran. Velkým problémem je ale na Floridě množství nezávislých, tedy neregistrovaných voličů.

 

Předčasně na Floridě odevzdalo hlas asi 39 procent demokratů i republikánů, přičemž Clintonové bylo odevzdáno o 0,5 procenta hlasů víc než Trumpovi. Při minulých volbách v roce 2012 byl v obdobné fázi hlasování poměr hlasů 3,7 procenta ve prospěch demokratů.

Voliči, kteří se nehlásí k žádné politické straně a nejsou do těchto statistik zahrnuti, tvoří 21 procent mezi těmi, kdo hlasovali předčasně. Jejich hlasy mohou být podle serveru Politico rozhodující.

Rozhodnout mohou podle analytiků zejména floridští Hispánci, kteří vzhledem k protiimigrační rétorice Donalda Trumpa stojí většinou za Clintonovou. Z předčasně odevzdaných hlasů získala Clintonová 41 procent hlasů Latinoameričanů registrovaných u Demokratické strany, zatímco Trump jen 29 procent hlasů hispánských republikánů.

Stíhání Clintonové nebude

Trumpovy šance mohlo zvýšit případné stíhání Hillary Clintonové kvůli nově nalezeným e-mailům z doby, kdy vedla americkou diplomacii. To ale teď šéf FBI po prostudování dokumentů vyloučil. E-maily podle něj na žádné porušení zákony nepoukazují.  

 

SDÍLET
sinfin.digital