Desetitisíce uprchlíků žalují Německo. Požadují plné právo na azyl

Migranti ze Sýrie nemají v Německu právo na plnohodnotný azyl, ale pouze na tzv. doplňkovou ochranu. Kvůli tomu se na tamní soudy obrátily desetitisíce příchozích cizinců se žalobami. Mezi azylem jako takovým a doplňkovou ochranou jsou totiž podstatné rozdíly.

Nejen počet uprchlíků, kteří přicházejí hledat nový život do Německa, se znásobil. Přímou úměrou roste také počet žalob, které podávají na Spolkovou republiku. Hlavním předmětem sporu jsou právo na azyl právo a na tzv. doplňkovou ochranu.

Do druhé jmenované kategorie spadají i běženci původem z válkou zmítané Sýrie. Doplňková ochrana jim dává právo pobývat na území Německa, ale pouze po dobu jednoho roku, oproti azylu, který se uděluje na tříleté období.

„Neházejte nás do jednoho pytle s teroristy,“ volají po útoku běženci v Německu

Po uplynutí ročního povolení a při stále trvajícím stavu ohrožení ve vlasti je možné ochranu prodloužit. Běženci ovšem narážejí na další potíž. Rodinní příslušníci za nimi můžou přijít nejdřív po uplynutí dvou let pobytu.

Z 36 tisíc utečenců, kteří se podle údajů deníku Die Welt obrátili na soud, je většina právě syrského původu. Ze statistik pak vyplývá, že jim justice dala v drtivé většině případů – celých 90 % – za pravdu.

Soudy se teď přou se Spolkovým úřadem pro migraci, zda jim bude přiznán plnohodnotný uprchlický status. Pro ten je klíčová otázka, zda žadateli o azyl hrozí v případě návratu do vlasti politické pronásledování či nikoliv.

SDÍLET
sinfin.digital