Dětinské chování politiků i nedostatek důvěryhodných zdrojů. Jak vidí současnou politiku mladí Britové?

Tereza Jelínková

Proč se zajímat o politiku, když nám bylo sotva 20? Tuhle otázku si může pokládat řada mladých. Ale skutečnost je taková, že i mezi mladými Brity politika a střet dvou největších stran v zemi – konzervativců a labouristů – rezonuje. Povídala jsem si o tom se zaměstnancem Amazonu Joshem Willwayem a studentem práv Jamesem Kellym, dvěma občany Spojeného království.

V roce 2010 hlasovalo v britských parlamentních volbách 44 % občanů ve věku 18-24 let. Jedním z nejčastějších důvodů těch, kteří se voleb nezúčastnili, byl nezájem o dění na politické scéně. Rychlý, ale poněkud krátkodobý nárůst zájmu o politiku zaznamenala země v roce 2016, kdy se 64 % Britů v téže věkové kategorii zúčastnilo referenda o členství Spojeného království v Evropské unii. V dalších letech ale zájem mladých o politiku zase ochladl. Podle průzkumu BBC z roku 2018 se o politické dění v Británii zajímala pouhá třetina Britů ve věku 18-24 let. 

Výroční zpráva knihovny dolní komory britského parlamentu za loňský rok ukazuje stejný trend. Méně než mladí mezi 18 a 24 lety se politického dění v zemi účastní jen senioři ve věku 65+. Moji dva respondenti, Josh Willway a James Kelly, ale aktuální politickou scénu sledují. „Politika mě baví, je to pro mě zajímavé téma, a hlavně si myslím, že je důležité sledovat dění nejen na domácí, ale i mezinárodní scéně,“ vysvětluje Willway. James Kelly vnímá politiku jako důležitou z hlediska střetu názorů různých lidí a skupin. „Nejvíce mě na tom fascinuje, jak vláda může dělat rozhodnutí, a to nejen ta, která se dotknou našich domácností, ale třeba i hodnot a zvyků.“

Názory se ale začínají lišit, když přicházíme k preferencím. Josh Willway stojí za konzervativci. „Líbí se mi, kde je naše země nyní a nemyslím si, že je potřeba mít nějaké reformy. Neříkám, že Británie je perfektní místo k životu, ale pro ty, kteří chtějí pracovat, je to dle mého názoru hostinné prostředí,“ uvádí dvacetiletý mladík. Zároveň oceňuje, že politika Spojeného království je docela stabilní i po brexitu a pandemii. 

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak mladí hodnotí ostrovní politickou scénu?
  • Co jim vadí a kde vidí nedostatky?
  • A jak se konzervativci a labouristé snaží přilákat mladé k politice?
sinfin.digital