Dětské svatby jako smutný šrám Indonésie. Politici je chtějí konečně zakázat, pro mnohé ale pozdě

Pavel Novotný

Jí je čtrnáct, jemu jen o rok více. Žijí ve městě Bantaeng, na jihu indonéského ostrova Sulawesi. Teď už jsou svoji. Poté, co jim místní islámský soud udělil souhlas ke sňatku rozhodnutí úřadů navzdory. Jejich fotografie prolétla tiskem ostrovního státu, vyděsila aktivisty a politiky pak přiměla ke slibům, že k podobným svatbám už v Indonésii nedojde.

„Je to tak dáno, je to náš osud, to považuji za hlavní důvod,“ uvedla pro svatbě pro stanici CNN Indonesia mladičká nevěsta, kterou média i s ohledem na její věk označují jen zkratkou „FA“. Podle svých slov chce i nadále studovat a stát se lékařkou. Její manžel, který je nyní souostroví znám jako „S“, už nyní pracuje jako stavební dělník, v čemž prý bude pokračovat, aby podpořil mladou rodinu.

Oba čerstvě oddaní jsou údajně rádi, že mají svatbu za sebou. Dostali se totiž do mediálního i politického kolotoče. Jejich manželství možná změní zákony země, která nyní bere ohled na konzervativní zvyklosti časté mimo hlavní centra, třeba právě na Sulawesi. Tento ostrov je převážně muslimský podobně jako celá Indonésie, sňatky nezletilých ale mají původ nikoli v islámu jako takovém, ale v jeho konzervativním výkladu, nebo spíše regionálních tradicích. Mimochodem, matka nevěsty se podle místního tisku také vdávala už ve čtrnácti letech.

Testy panenství v Indonésii. Uchazečky o místo u policie a armády stále musejí podstupovat ponižující praxi

sinfin.digital