Digitální válka o Hongkong: Facebook a Twitter zahájily boj s dezinformační kampaní

ekb

20. 08. 2019 • 13:23

Sociální sítě Facebook a Twitter udeřily proti dezinformační kampani, kterou podle nich vede Čína v souvislosti s několikatýdenními protesty v Hongkongu. Internetoví giganti smazali stovky uživatelských účtů a stránek, které se snažily mezi obyvateli této bývalé britské kolonie vyvolávat napětí a demonstranty zdiskreditovat.

Jen sociální síť Twitter se rozhodla vymazat celkem 936 účtů pocházejících z Číny, které se podle prohlášení společnosti „snažily zasévat politické spory“ uvnitř Hongkongu a „podkopávat legitimitu a politické postoje protestního hnutí“. Twitter uvádí, že podle jeho zjištění jde o státem podporovanou kampaň Číny, pro což má důkazy. Analytici sociální sítě údajně identifikovaly velké množství účtů, které se vzájemně koordinovaly, aby byl dopad dezinformačních zpráv o protestech v Hongkongu co největší.

„Protože je Twitter v Čínské demokratické republice zablokován, mnoho z těchto účtů se přihlašovalo pomocí VPN. Některé se však hlásily ze speciálních odblokovaných IP adres pocházejících z pevninské Číny,“ píše společnost a dodává, že „skryté, manipulativní chování“ nemá na Twitteru místo. Součástí prohlášení jsou proto i konkrétní informace o účtech a příspěvcích, které byly smazány.

Kvůli šířícím se dezinformacím o protestech, které v tomto ekonomicky významném světovém centru probíhají už desátý týden, přistoupil k podobnému kroku i Facebook. Sociální síť vymazala „sedm stránek, tři skupiny a pět facebookových účtů“, které sledovalo víc než 15 500 uživatelů.

I Facebook v prohlášení píše, že podle jeho šetření se jednalo o kampaň podporovanou Pekingem. „Přestože se lidé provozující tyto aktivity snažili utajit svou identitu, naše vyšetřování odhalilo vazby na osoby napojené na čínskou vládu,“ uvádí Facebook s tím, že bude podobné falešné účty nadále monitorovat.

Krok internetových gigantů přichází poté, co byla společnost Twitter o víkendu ostře kritizována za to, že umožňuje čínské tiskové agentuře Sin-chua nakupovat na sociální síti sponzorované příspěvky. Omluva Twitteru přišla v pondělí, kdy společnost přislíbila, že v budoucnu již nebude inzerci ze strany státem kontrolovaných médií umožňovat.

Demonstrace, které v Hongkongu začaly jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných osob do pevninské Číny, neutichají a stávají se tématem diplomatických sporů s Čínou. Tvrdé zásahy proti demonstrantům prohloubily už tak napjaté vztahy Pekingu se Spojenými státy, nově však hrozí diplomatická krize mezi Čínou a Velkou Británií.

Jak dnes informovala zahraniční média s odvoláním na server HK01, Spojené království pohřešuje zaměstnance hongkongského konzulátu Simona Chenga. Rodina o něm nemá zprávy už od 8. srpna, kdy se měl do Hongkongu vrátit ze schůzky ve městě Šen-čen ležícím v pevninské části Číny. Britské ministerstvo v prohlášení uvedlo, že je zprávou o zadržení konzulárního pracovníka „extrémně znepokojeno“ a v současnosti se snaží získat informace o tom, kde se Cheng nachází.

SDÍLET