Divoká představa. Britové možná budou moci zůstat občany EU i pro Brexitu

Britům, kteří budou chtít zůstat občany Evropské unie i po vystoupení jejich domovské země z osmadvacítky, se rýsuje nečekaná možnost. Deník The Independent tvrdí, že unijní vyjednávací tým nabídne ostrovanům možnost získat takzvané EU občanství. Nic takového v současnosti neexistuje, ale šéf evropských liberálů v Evropském parlamentu chce tuto možnost údajně navrhnout a prosadit ještě před úpravou smluv, která bude kvůli Brexitu nutná.

Pokud by tento návrh prošel, znamenalo by to velkou úlevu pro řadu Britů, kteří pracují v Evropské unii. Mohli by totiž nadále využívat základních evropských svobod, především pak volného pohybu osob a pracovní síly. Verhofstadt v současnosti pracuje na parlamentní zprávě, která má předznamenat budoucí změny v unijních smlouvách.

Daň za brexit. Británie by mohla platit za přístup na jednotný trh

„Je to důležitý doplněk, který podpořil představivost a naděje 48 procent Britů, kteří si přáli zůstat v Evropské unii. Je to velmi důležitá věc, s níž nemůžeme čekat na změnu unijních smluv,“ uvedl Verhofstadt. Podle něj by se tento požadavek měl objevit „na stole“ během britsko-unijních vyjednávání. Verhofstadt přitom jedním z vyjednavačů je a je tak pravděpodobné, že státníci budou o nezvyklé úpravě jednat. Pokud by ovšem britští vyjednavači s něčím takovým souhlasili, musel by o osudu návrhu nejspíš rozhodnout i britský parlament. Výsledek hlasování by byl velmi nejistý.

Britská premiérka Theresa Mayová chce spustit jednání o vystoupení Británie z EU do března příštího roku. Podle rozhodnutí nejvyššího soudu si ovšem bude muset nechat tento krok ještě schválit od parlamentu.

 

SDÍLET
sinfin.digital