Do polské politiky se naplno vrátil starý a toxický střet těžkých vah

Michal Lebduška

To, o čem se v Polsku dlouho spekulovalo, se o víkendu stalo realitou. Expremiér Donald Tusk se po završení své evropské kariéry vrátil do polské politiky a znovu se postavil do čela opoziční Občanské platformy (PO). Zároveň byl znovuzvolen za předsedu vládního Práva a spravedlnosti (PiS) Jarosław Kaczyński. Polská politika se tak vrací do období 2005–2015, které se neslo v duchu nesmiřitelného soupeření mezi těmito dvěma politiky.

Návrat Donalda Tuska není žádnou „spásou pro Polsko“ a nemusí být spásou ani pro krizí zmítanou a velmi nevýrazně působící PO. Jejím největším problémem je, že žije minulými spory a nedokáže představit výraznější pozitivní vizi pro Polsko. Proto se její preference dlouhodobě propadají a podle průzkumů veřejného mínění ji výrazně předstíhá nové hnutí bývalého prezidentského kandidáta Szymona Hołowni Polsko 2050. Nic na tom nemění ani velmi dobrý výsledek varšavského primátora Rafała Trzaskowského v loňských prezidentských volbách, kdy jen těsně prohrál s Andrzejem Dudou a velké úspěchy v komunálních volbách ve velkých městech.

Právě to, že PO po prezidentských volbách nedokázala využít obrovský potenciál relativně mladého a charismatického Trzaskowského byla obrovská chyba. Donald Tusk, který vystřídal v čele strany nevýrazného Boryse Budku, sice nedostatkem charismatu netrpí a je skutečně těžkou politickou váhou, jenže se jedná o politika minulosti. Jakožto představitele „staré“ polské elity ho velká část společnosti, bez ohledu na jeho reálnou politiku, vnímá negativně. Navíc proti němu hraje i to, že pro Poláky představuje politika, za jehož vlády se měli hůř než dnes. I přes veškerou nesystémovost změn a negativní jevy, které doprovázejí vládu PiS – od obrovského nepotismu až po narušování základních principů demokracie – je faktem, že se mnoha Polákům díky štědrým sociálním programům v čele s vysokými příspěvky na děti a třináctými a čtrnáctými důchody prostě žije lépe. Do toho PiS těží z rekordně nízké nezaměstnanosti a poměrně vysokého ekonomického růstu, který byl nastartován už v dřívějších obdobích, což příliš nezměnila ani covidová pandemie. Poláky sice začínají trápit rychle rostoucí ceny, ale ty zatím ani zdaleka nepřebíjí veškeré „výdobytky“ vlád PiS.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč si Občanská platforma nevede nijak lépe než vládní Právo a spravedlnost?
  • Co jí s návratem Tuska hrozí?
  • A jak do toho (ne)zapadá mladá generace?
sinfin.digital