Drtivá většina ukrajinských vojáků by se měla léčit, prohlásil armádní psychiatr. Dostal padáka

Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak odvolal hlavního psychiatra resortu. Plukovník Oleg Druz si rozhněval veterány bojů s proruskými separatisty v Donbasu na východě země údajným prohlášením na půdě parlamentu, že 93 procent z nich potenciálně představuje nebezpečí pro společnost a mělo by se léčit. Oznámila to ukrajinská média. Poltorak své rozhodnutí zdůvodnil „neuspokojivým plněním služebních povinností“.

Agentura DPA připomněla, že Druz byl v květnu zadržen kvůli podezření, že za úplatek 1600 eur (asi 42 000 Kč) vystavil lékařské osvědčení o neschopnosti sloužit v armádě.

USA vlijí krev do žil ukrajinské války. Podle Porošenka schválily obří vojenskou a finanční pomoc

Deník Ukrajinska pravda nicméně upozornil, že plukovník Druz během konference o psychických potížích demobilizovaných vojáků, uspořádané zdravotnickým výborem parlamentu, říkal něco jiného, než tvrdili uražení veteráni.

Konkrétně uvedl, že podle zahraničních zkušeností se bývalí vojáci mohou stát po návratu z bojů do civilu hrozbou pro vlastní rodiny i pro celou společnost. Podle statistik 98 procent z nich potřebuje odbornou podporu a pomoc, aby se vypořádali s potížemi, jako je sklon k hádkám a zvýšená agresivita, snížená schopnost pracovat, zhoršení chronických onemocnění, alkoholismus, asociální chování, vyšší míra sebevražd a zkrácení předpokládané délky života. Čtyři pětiny bojovníků v Donbasu podle něj zažily stres, který se u čtvrtiny přeměnil v posttraumatickou stresovou poruchu. Současně se za plukovníkovými zády promítaly grafy, z nichž jeden pod titulkem „skrytý nepřítel“ upozorňoval, že 93 procent veteránů se stydí či se brání přiznat si psychické potíže.

Práce v Babišových drůbežárnách nešla vydržet, má ale pravdu, politici selhali, říká novinářka

Týž deník minulý týden s odvoláním na úřady a experty uvedl, že vzniká databáze sebevražd mezi veterány z Donbasu, do které ministerstvo vnitra předalo výsledky vyšetřování stovky případů. Počet sebevražd neklesá, přestože od letoška odbornou pomoc dostává každý třetí z veteránů.

Postavení veterána „protiteroristické operace“, jak Kyjev oficiálně nazývá tažení proti separatistům, se těší na 200 000 Ukrajinců. Konflikt v Donbasu si od dubna 2014 vyžádal na 10 000 mrtvých.

SDÍLET
sinfin.digital