Dusno v Bílém domě: Trumpovi poradci si nejsou jistí summitem s Putinem, prezident věří v úspěch

16. 06. 2018 • 12:30

Poradci Bílého domu a američtí diplomaté pochybují o účelnosti setkání prezidenta Donalda Trumpa s ruským vůdcem Vladimirem Putinem, které by se mělo uskutečnit v červenci, pravděpodobně ve Vídni. Napsal to list The Washington Post. Trump je podle komentátorů přesvědčen, že po úspěšné schůzce s Kim Čong-unem by teď mělo následovat úspěšné setkání s Putinem.

O možnosti summitu se začalo hovořit letos v březnu, ale Trump o něj projevuje zájem od loňského listopadu, kdy s Putinem krátce hovořil během mezinárodní hospodářské konference ve Vietnamu. "Hned po tomto rozhovoru Trump řekl, že chce Putina pozvat do Bílého domu. Ignorovali jsme to," řekl washingtonskému deníku činitel americké vlády.

Američtí poradci dlouhodobě nutí Trumpa, aby vůči Moskvě zaujal tvrdé stanovisko. V březnu prezident nařídil hromadné vyhoštění ruských diplomatů z USA, v dubnu vyhlásil sankce proti ruským oligarchům. "Teď se stal přesvědčeným a veřejným stoupencem spolupráce s Ruskem," napsal The Washington Post.

Vedení amerického ministerstva zahraničí podle deníku nevylučuje, že summit Trumpa s Putinem by teoreticky mohl přispět k řešení vleklých konfliktů na Ukrajině a v Sýrii a k zastavení kybernetických útoků a zahraničního vměšování do amerických voleb.

Jiní ale varují, že schůzka by byla předčasná, protože se nedaří dosáhnout pokroku v jiných oblastech, například v navrácení rekreačních zařízení na východě USA ruským diplomatům. Americké úřady jim je odebraly v reakci na údajné ruské vměšování do voleb v roce 2016. "Musí být vykonáno mnoho práce, než se summit uskuteční," řekl listu americký diplomat.

Trump se obklopil poradci, kteří se vůči Rusku všichni projevují jako takzvaní jestřábi. "Trump se snaží vůči Rusku prosazovat politiku, která je v nynějším politickém ovzduší nevýhodná. Projevuje se to od okamžiku, kdy se dostal k moci," řekl listu John Herbst, expert na Rusko z washingtonské Atlantické rady.