Džungle ztichla, problémy zůstaly. Francouzské Calais měsíc po zboření

Magdaléna Rejžková

Třeskutý vítr. Bahno. A v něm kartáčky na zuby, boty i plastové lahve. Podle svědků poslední známky toho, že v nehostinném podnebí severní Francie byl ještě před měsícem uprchlický tábor, který obývaly tisíce lidí. Jak vypadá teď, popisuje naše zpravodajka z Francie Magdaléna Rejžková.

Většina z nich byla na začátku listopadu převezena do středisek po celé Francii. Nebo se rozutekla neznámo kam. Neziskové organizace upozorňují, že osud běženců, zejména dětí, zůstává i po likvidaci tábora nejistý. A varují, že se mnoho z nich plánuje do Calais vrátit a nevzdat se britského snu. 

,,Calais nikdy neskončí, spousta lidí chce za každou cenu do Británie, mají tam příbuzné, navíc mluví anglicky, takže si myslí, že si rychle vyřídí azyl a snadno seženou práci, k hranicím budou směřovat pořád. Už teď je v okolí spousta menších táborů, které se můžou znovu začít naplňovat,“ říká Maročanka Fatima Zahra Bernissiová, která v džungli strávila šest měsíců jako dobrovolnice pro francouzskou asociaci Legal Shelter.

„Calais nikdy neskončí, spousta lidí chce za každou cenu do Británie, mají tam příbuzné."

sinfin.digital