Džungle ztichla, problémy zůstaly. Francouzské Calais měsíc po zboření

Magdaléna Rejžková

Třeskutý vítr. Bahno. A v něm kartáčky na zuby, boty i plastové lahve. Podle svědků poslední známky toho, že v nehostinném podnebí severní Francie byl ještě před měsícem uprchlický tábor, který obývaly tisíce lidí. Jak vypadá teď, popisuje naše zpravodajka z Francie Magdaléna Rejžková.

Většina z nich byla na začátku listopadu převezena do středisek po celé Francii. Nebo se rozutekla neznámo kam. Neziskové organizace upozorňují, že osud běženců, zejména dětí, zůstává i po likvidaci tábora nejistý. A varují, že se mnoho z nich plánuje do Calais vrátit a nevzdat se britského snu. 

,,Calais nikdy neskončí, spousta lidí chce za každou cenu do Británie, mají tam příbuzné, navíc mluví anglicky, takže si myslí, že si rychle vyřídí azyl a snadno seženou práci, k hranicím budou směřovat pořád. Už teď je v okolí spousta menších táborů, které se můžou znovu začít naplňovat,“ říká Maročanka Fatima Zahra Bernissiová, která v džungli strávila šest měsíců jako dobrovolnice pro francouzskou asociaci Legal Shelter.

„Calais nikdy neskončí, spousta lidí chce za každou cenu do Británie, mají tam příbuzné."

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital