Elitní irácká jednotka, kterou vychvalovali Američané, mučila a zabíjela civilisty

Měl to být „oslavný“ dokument ukazující spolupráci sunitské a šiitské části irácké jednotky v boji proti samozvanému Islámskému státu. Nakonec je to ale důkaz, že vojáci mučili a popravovali civilisty v Mosulu. Nahrávky zachycují minimálně šest různých incidentů.

„To je vražda. Kdokoliv, kdo tohle dělá, by měl být potrestán. Na moderním bojišti by nic takového nemělo být povoleno,“ komentuje snímky pro ABC News důstojník zvláštních sil v důchodu Scott Mann. Video, které zachycuje mučení a popravy bez rozsudku, pořídil irácký novinář Ali Arkady. Případem se nyní zabývá irácká vláda.

Novinář a fotograf Ali Arkady se několik měsíců z minulého roku pohyboval na bojišti jako součást irácké speciální jednotky, kterou vychvalovali dokonce i velitelé americké armády jako jednoho z hlavních osvoboditelů Fallúdži z područí Islámského státu. Podle zveřejněných snímků ale může být její působení mnohem problematičtější.

Reportáž: Sen uprchlíků odsouzený k nezdaru. Albánci bivakují na ulici Lille i s dětmi

Snímek ukazuje například muže s páskou přes oči, jak visí ze stropu, ruce má přitom svázané za zády. Vojáci mu na ramena položí balík s lahvemi vody, aby ho ještě zatížili. Další obrázek zachycuje muže, který ostatní vráží prsty do očí. Na dalším snímku voják jiného muže patnáctkrát uhodí do hlavy a pak mu přikáže, aby odrecitoval přísahu lídrovi Islámského státu Bagdádímu. Podle Arkadyho civilista nakonec opravdu přísahu pronese. Voják novináře následně požádá, aby video sestříhal tak, aby zazněla jen mužova slova bez toho, co k nim vedlo.

Podle odborníků, s nimiž ABC News mluvilo, se jedná o mučení „čistě pro zábavu“, díky němuž jednotka nezískala ani žádnou zpravodajskou informaci. Navíc jde o strategickou chybu. Podle Manna přesně takovéto chování jen dál živí podporu IS. Arkady říká, že jednotka často mučila civilisty, aby je dovedla k falešným doznáním.

Uveřejnění snímků se osobně dotklo i Arkadyho. Poté, co mu začaly chodit výhrůžky smrtí, opustil i s nejbližší rodinou Irák a uprchl do Evropy. „Opravdu nevím, jestli se do Iráku vrátím. Chtěl bych, protože miluji Bagdád a Irák,“ říká novinář.

Případem se nyní zabývá irácká vláda. Ministerstvo vnitra uvedlo, že věc vyšetří a podle zákona bude jednat. Americká armáda tvrdí, že o incidentech nevěděla. Zároveň ale pro ABC News uvedla, že irácké jednotce neposkytovala vojenskou pomoc, vybavení ani asistenci. Podle amerických zákonů totiž nesmí armáda poskytovat pomoc, pokud existuje hodnověrná informace, že jednotka hrubě porušila lidská práva.

SDÍLET
sinfin.digital