Erdoganova hrozba. Kolik uprchlíků přijde do Evropy?

Co se stane, pokud Turecko opět začne pouštět uprchlíky do Evropy? Bude se opakovat rok 2015, kdy připlouvalo každý den až 10 tisíc lidí? To jsou otázky, které vyvolala výhružka tureckého prezidenta Recepa Erdogana naposledy vyřčená na konci minulého týdne. Podle „katastrofických“ scénářů by se z Turecka mohlo dát do pohybu až 2,7 milionu syrských uprchlíků.

Realita by podle všeho byla podstatně méně dramatická. Problém by to ale byl pro Řecko, v němž by se uprchlíci kvůli uzavřené balkánské cestě „zasekli“. „Nemyslím si, že se bude opakovat scénář loňského roku. Na cestu by se mohlo vydat za celý rok několik desítek nebo stovek tisíc lidí, ale ne milion. A zřejmě by se tak stalo až na jaře, ne teď na začátku zimy,“ popisuje Marie Heřmanová z iniciativy Pomáháme lidem na útěku, která osobně navštívila uprchlické tábory v Turecku.

Vyplout na moře je totiž v zimních měsících příliš velké riziko. „Je to vidět i na cenách, za které pašeráci cestu nabízí. Účtují si desetinu toho co v létě a lidí chodí podstatně méně,“ říká Heřmanová.

Migranti přicházející přes Středozemní moře

Mylná je podle ní i představa, že by všichni měli zájem vydat se do Evropy. Mnozí z těch, kdo chtěli odejít, už odešli, případně se vydávají na cestu i přes uzavřené hranice. „Navíc, když se lidí v tureckých uprchlických táborech zeptáte, tak vám řeknou, že cesta do Evropy je nebezpečná, nemají peníze a chtějí zůstat poblíž Sýrie. Věří, že se jednou budou moct vrátit,“ popisuje Heřmanová.

Zadrátovaná balkánská cesta

Přidává se k tomu fakt, že balkánská cesta, po níž prošli loni migranti z Řecka až do Německa, je uzavřená. Hranice sice nejsou úplně neprostupné, jsou na nich ale ploty s ostnatými dráty, a jejich přechod je tedy mnohem nebezpečnější a nákladnější, protože pašeráci si účtují vyšší ceny. Pokud by tedy Turecko uprchlíky začalo pouštět, do problémů by se dostalo Řecko. Už dnes je přitom na jeho území kolem 60 tisíc registrovaných migrantů, u nichž řecké úřady řeší další postup. Neoficiální číslo bude ještě o něco vyšší.

Turecký prezident pohrůžkou, že by Ankara mohla otevřít hranice a pouštět uprchlíky do Evropy, reagoval na čtvrteční návrh Evropského parlamentu na zmrazení přístupových jednání s Tureckem. Do ohrožení se tak dostala březnová dohoda o migraci mezi EU a Tureckem. Ankaře v ní Brusel slíbil finanční pomoc, pokrok v přístupových rozhovorech a uvolnění vízové povinnosti. Od března přichází do Evropy zhruba o 80 procent méně uprchlíků než před uzavřením dohody.

SDÍLET
sinfin.digital